Kas vale toitumine või peitunud haigus 02.07.18 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!Ma ei tea kas ma pöördun õigesse kohta aga loodan et saan nõud kuhu oma murega pöörduda.
Olen võidelnud kaaluga juba 10 aastat. Kolisin 3 aastat tagasi välismaale. Sinna jõudes kaalusin 102 kg. minu pikkus on 1.61 Esimese 4 kuuga sain 8 kg maha. Töö oli aktiivne aga ma lisasin sinna juurde veel rohkem sporti kui enne, hakkasin jooksma ja võimlema ning lisasin sinna hulka tervisliku toitumise. Minimaalne kaal mis ma saavutasin oli 90 kg. Ma olen igati üritanud langetada kaalu kuid see kipub tagasi tulema mida ma ka ei teek( pidasin igasugu dieete, tegelesin spordiga jälgin ja panen kirja igat söödut kalorit, süsivesikut jne . Tööl tegin 30 000 sammu ja peale seda vaatamata väsimusele läksin veel jooksma ja sportima. Kaal aga kõikus nädala jooksul 2-3 kg vahel. Tulles tagasi Eestisse juhtus kauaoodatud ime ja ma jäin rasedaks ning kogu kaotatud kaal tuli tagasi. Kahjuks Last ma ilmale ei toonud. Mul oli peetunud rasedus. Kuna tableti abort ei aidanud nii nagu vaja tehti mulle hüsteroskoopia kus avastati kahesarveline emakas. Soovin rasestuda kuid kõik arsti näevad vaid mu probleemiks ülekaalu ja koguaeg hõõruvad seda mulle nina alla. See on väga valus sest ma tean oma probleemist ja olen sellega aktiivselt võidelnud kuid miski pole aidanud. Ma olen endast andnud kõik. Läbiproovinud madala kalorisuse toitumised, smuuti dieedid, sportimised jne kuid mu kaal ei lange. Mind saadeti endokrenoloogi juurde kus mulle öeldi et kilpnäärme analüüsid anomaaliat ei näita ja kui päevad käivad regulaarselt järelikult kilpnääre pole süüdi ja kasvavad vuntsid ja karvad suu ümber ja kaelal on kosmeetiline viga. Viimasel ajal piinavad mind ka krambid seljas, kopsude ja mao piirkonnas ning valutab kõht kõhunäärme asukohas. Tuttavad on soovitanud teha glükoosi talumatuse testi. Kui võtta arvesse kui palju ma treenin ja liigun siis ei tohiks olla kõht nii suur. Olen ka viimasel ajal väga kergelt ärritatav. Nutan tühiste asjade pärast ja olen liigselt emotsionaalne. Peaks mainima isegi et närvid täitsa läbi juba. Ma ei tea kuhu enam oma murega pöörduda sest oma arust olen kõik läbiproovinud. Millise arsti poole või kuhu ma saaksin oma murega pöörduda?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Teie loost lähtuvalt vajate ilmselt kontrolli ja nõustamist mitme eri spetsialisti poolt. Esiteks soovitaksin pöörduda endokrinoloogi vastuvõtule, et saada ülevaade oma organismi hormoonide toimimisest. Probleemid hormonaalses tasakaalus võivad seonduda nii kaalutõusu kui viljatusega. Viljakusuuringute koha pealt soovitaksin günekoloogliiselt täpsustada, et ega ei või tegu olla polütsüstiliste munasarjadega. Kolmandaks tasuks oma hingelise ja vaimse tasakaalu hoidmiseks nõu pidada psühholoogiga ja vajadusel psühhiaatriga. Kui eelnev info koos tuleks toitumine kui elustiil üle vaadata koos antud ala spetsialistiga. Soovi korral olete oodatud minu vastuvõtule. Registreeruda vastuvõtule saab aadressil toitumine@kliinikum.ee
Parimatega,
dr. Ehala