Ülekaaluline laps 01.10.12 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Minu tütar on 11-aastane ja kaalub 165 cm kasvu juures 73 kg, kehamassi indeks on 27,0, keha rasvasisalduse protsent on 34%. Lapse isu on ohjeldamatu, keelud-käsud ei toimi. Laps käib mitu korda nädalas sportimas, aga kehakaal kasvab pidurdamatult. Kas selles vanuses laste jaoks on olemas kahjutuid toidulisandeid (weight loss), mis aitaksid liigset rasva kergemini "sulatada"?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Ravimeid kui selliseid, mis ülekaalu puhul tõeliselt aitaksid tänasel päeval turul saadaval pole. Kõik imetlubavad tooted võivad pisut toetada kaalukaotuse protsessi, kuid mingeid tõestatud kehakompositsiooni tõeliselt muutvaid toimeid neil pole. Mina soovitaksin teil pöörduda laste ülekaaluga tegelevasse keskusesse, mis töötab Tallinna Mustamäe Lastehaigla juures(dr. Ülle Einbergi kordineerimisel) või vähemalt sealt nõu küsida. Põhjuseid võib olla mitmeid, miks taolises vanuses lapse kaal kasvab ning söögiisu kontrolli alla saada on raske. Vale toitumine, stress(kipume seda faktorit laste puhul alahindama, aga see on ülioluline), geneetilised põhjused, jm.
Esimese asjana on vaja aru saada, miks laps sööb nii nagu ta sööb ning siis saab ka mingeid soovitusi anda. Toidulisand üksi kohe kindlasti probleeme ei lahenda.
Heade soovidega, dr.Ehala