Rasvumine 21.06.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Olen 13-aastane tüdruk. Pikkuseks on 170 cm ja kaal on 91.6. Hommikul söön tavaliselt võileibu, vahepeal on need nii head, et teen endale 4-5 tükki. Lõunal söön ühe-kaks portsu. Õhtul söön päris hilja, kuna ema ja isa tulevad töölt pärast seitset. Praegu on suvi, ma olen terve praeguse suve aja istunud toas, arvutis. Mul pole sõpru, kellega koos õues olla ja üksinda ma ei viitsi olla, midagi pole teha. Ma sooviksin väga kaaluda 80 kg. suve lõpuks. Ma olen ainuke tüdruk enda klassist, kes on ülekaalus. Ma sooviksin muuta enda toitumist ja hakata sporti tegema, et ma jõuaks joosta 15 minutit järjest, mitte hakata hingeldama juba siiis, kui olen jooksnud 2 - 5 meetrit. Palun aidake, ma ei tea, mida teha enam. Mõned ütlevad, et see on geenidest, kuna mu ema, isa, vanaema, vanavanaema on ülekaalus. Vanaisa on täiesti kõhn. Mu mõlemad õed on alakaalus ja paljude arust on see naljakas, et ma olen pere lastest ainukesena ülekaalus. Palun aidake. :'(

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kirja põhjal on raske täpselt hinnata, mis võiks olla kaalutõusu põhjus, kuid esimesel pilgul jääb mulje korraga tarbitud liiga suurtest portsjonitest. Selleks et midagi muuta tuleb esimese asjana endale selgeks teha toitumise põhitõed. Samuti tuleks hakata pidama toitumispäevikut, et aru saada kui palju ja mis toiduaineid tegelikult süüakse. Jälgida tuleks päevase maiustuste, sealhulgas magusate jookide (coca-cola, jmt) osakaalu. Niipalju kui võimalik pöörata tähelepanu sellele kui rasvane on toit. Viimane ei tähenda, et rasva peaks täiesti vältima, aga kui kipume liialdama loomset päritolu toiduainetega (liha-, piimatooted), pagaritoodete ning teatud tüüpi maiustustega ületame oma vajaduste piiri. Iga toidukorra juurde kuulugu köögiviljad ning toidukorrad olgu võimalikult regulaarsed. Kui õhtustate perega hilja, siis paluge võimalusel vanematelt, et toidukorra juurde kuuluks juurvili (hautatult, supina, salatina), mida saate muude roogade kõrval liigseid kaloreid kartmata vabamalt süüa. Liigsuurte portsjonite taga on sageli liiga kiire söömine. Kui see on nii, siis õppige sööma aeglaselt. Võtke endale süües pause. Aeglane söömine ja söömisele tõsiselt keskendumine aitab vähendada söödava toidu koguseid. Ja veel, kui hakkate päevikut pidama tuleb enda suhtes olla aus. Suvi on suurepärane aeg liikumisharjumustegi muutmiseks. Kui vähegi võimalik tuleks leida iga päev pool tundi kuni tund füüsilise tegevuse ning sportimise jaoks. Ka kaaslaseta saab minna välja pikale jalutuskäigule vahelduvalt näiteks kerge sörgiga. Oma viitsimatusest ja mugavusest ning ehk väikesest ebamugavustundest tuleb üle saada ja hakata tegutsema isegi kui algul on raske ning kui tulemused kohe välja ei paista.Tänu internetile on võimalik leida teinekord kaaslastki kaalulangetamiseks. Tean et kaaluabi.ee lehekülje abil on nii mõnigi saanud endale toetaja. Toitumise ja liikumise kohta saab lugeda toitumine.ee ja trimm.ee lehekülgedelt ning seal on üleval nõuandeid nii menüü ning treeningkoormuste osas.
Julget pealehakkamist soovides,
dr.Ehala