Laste toitumine 16.07.10 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Selline mure, et minu 4-aastane lapse ei söö praktiliselt midagi, ainul magusat tahab. Sooja toitu peab sundima sööma. Ja teine mure on ka see, et mu poeg sööb titest peale paberit ja me ei saa sellest kuidagi lahti. Mida ma tegema pean ja kuhu pöörduma?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kõigepealt oleks siiski vaja selgeks teha kui palju laps ikkagi tegelikult sööb, sest päevane vajaminev toidukogus võib kokku tulla ka niiöelda väikeste palade näol, mis täiskasvanule ei tundu olulised. Lapse toitumismustri parandamiseks on vaja korrapära ehk regulaarseid toidukordi, mille vahel siis lapsele midagi ei anta. Klaas mahla, mõni komm, jäätis või puuvili võib olla mõnele lapsele piisav eine, et ta tõepoolest hiljem põhitoitu ei soovi. Seega peaks maiustused antud juhul olema saadaval ainult peale põhitoitu. Kui teie laps on elav ja terve ei saa mingite oluliste toitainetepuudusega tegu olla, sest vastasel juhul kaasneksid sellega terviseprobleemid. Soovitan aga mõlemas küsiuses nõu pidada esmalt perearsti ja vajadusel ka lastearstiga, kes saab otsustada kas laps vajab mingeid täpsustavaid uuringuid või tuleb eelkõige keskenduda toitumisrežiimi korrastamisele. Soovitan teil ka oma lapse toitumise kirja panna, siis näete kui palju ta tegelikult päeva lõikes sööb ja kui korrapärane on toitumisrežiim.
Heade soovidega, dr.Ehala