Pankreas ja kaalulangetamine 13.01.10 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

TERE. NIMELT TEHTI MULLE POOL AASTAT TAGASI KOMPUUTERDIAGNOSTIKA. ARST ÜTLES, ET MUL PANKREAS NIINIMETATUD LAISALT TÖÖTAB JA SEEPÄRAST ON MUL KA RASKE KAALUST ALLA VÕTTA. OLEN 160CM JA 90 KG. KAS SAAN MIDAGI ISE TEHA? MILLISEID TOIDUAINEID KASUTADA, ET PANNA PANKREAS KIIREMINI TÖÖLE? KAS SELLEST VÕIB KUJUNEDA HILJEM KA DIABEET? PRAEGU ON MUL KÕIK ANALÜÜSID KORRAS, MINGEID MUID KAEBUSI MUL POLE.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kirjast ei selgu, mille põhjal teid uurinud arst otsustas, et pankrease töö on aeglane, kuid kui see nii on, siis soovitan teil süüa korraga väikesi portse, aga see eest pigem sagedamini. Vältige toiduainete liigset ületöötlemist, rafineeritud toiduaineid ning kõrge rasvasisaldusega toite. Seega võiksite hoiduda praetud toitudest, kõrge rasvapotsendiga liha-ja piimatoodetest, saiakestest, kookidest, maiustustest, coca-cola tüüpi jookidest, jmt. Eelistatud on vedelikurikkad söögid (supid, hautised). Jälgige, et sööte iga päev puu- ja köögivilja. Võimalik et viimane sobib teile enam kergelt töödelduna (aurutatult).
Raske on öelda, kas kõhunäärme töö mõjutab kaalu või on liigne kaal mõjutanud hoopis kõhunäärme tööd. Kuigi normist suurem kaal võib olla diabeedi tekke riskifaktoriks ei saa seda siiski kuidagi ette ennustada, seda enm, et teie analüüsid on normis.
Heade soovidega, dr.Ehala