magusast 19.02.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

tere!

olen ülekaaluline, 175cm pikk ja kaalun 88 kg.
proovin nüüd vähem süüa ja rohkem tarbida köögivilju, puuvilju.
väga tihti tekib aga magusa isu. mulle meeldib väga näiteks Activia jogurt, mida olen ka magusaisu peletamiseks söönud. oskate öelda, kas oleks mõistlikum äkki süüa natuke šokolaadi, sest jogurtites on ju kunstlik suhkur ja värvained.
Väga maitseb ka Ricotta kohupiim, milles on aga 8% rasva. Kui palju oleks mõistlik sellist kohupiima päevas tarbida, kas hommikuks 200 grammi on palju?
Ette tänades, Anneli 25

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Ühtegi toiduainet ei saa vaadata eraldiseisvana, vaid kompleksis koos teiste toiduainetega. Meie (magus)isud on tihti seotud sellega, et toiduvalik jääb liialt ühekülgseks, toit on liialt ületöödeldud ning toitainetevaene, mistõttu me ei saa sealt kätte vajalikke aineid organismi tasakaalustatud tööks. Soovitan teil selgeks teha toidupüramiidi põhimõtted (leiate Eesti toitumis- ja toidusoovituste alt internetist). Nii saate aluse kui palju millisest grupist toiduaineid tarbida. Kui on soov kaalu langetada, siis sellel perioodil tuleks valida väiksema rasvaprotsendiga tooteid ning kindlasti jälgida koguseid. Ükski lemmik ei pea menüüst täiesti välja jääma, kuid võimalik, et korrigeerida tuleb viimase tarbimise hulka. Siit veel üks soovitus: tehke endale selgeks ka tarbitavate toiduainete energiahulk. Kui kõik muu on paigas pole ka tükike šokolaadi liiast.
Heade soovidega, dr.Ehala