ülekaal. soovitusi toitumiseks 02.09.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

olen 30 aastane mees, 178 pikk ja ligi 100 kg. nooruses kuni keskkooli lõpuni sai aktiivselt tegeldud spordiga ja olin heas vormis. peale seda on kaal pidevalt tõusnud. kaalutõusu soodustavaks teguriks tõenäoliselt pidev arvuti taga töötamine, vähene uni (õhtuti õppimine, ööklubid jne) jne. ajaks kui ma olin 22 olin juba üle 90 kg. praegu kõigub 100 kandis. suvega läks natuke alla, aga nüüd peale suvepuhkust jälle tõuseb.
toitumine hetkel selline:
hommikusöök: helbed piimaga + mõni puuvili (banaan, virsik, õun vms)
lõuna: suurem praad (liha+kartul või kana+riis või kala+riis)
õhtusöök: makaronid, spagetid, riis, tatar vaheldumisi + leib küüslauguga (külmetushaiguste vältimiseks) + kohupiim piimaga.

milliseid soovitusi annate? mida menüüsse juurde ja mida välja?

mis soovitusi annate sportimise osas (hetkel ei tee üldse).

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kuna tegu ei ole enam kerge ülekaalu, vaid tõsiseltvõetava rasvumisega, siis on viimane aeg hakata tegema ümberkorraldusi oma senises elurütmis. Ennem kui suundute mõnda spordisaali, leidke oma igapäevaelus ülesse kõik võimaalused, mis lubavad teil enam liikuda (jalutuskäigud, treppidest ülesse minek liftiga sõitmise asemel, jne). Püüdke tasapisi oma koormust tõsta, nii et leiaksite igas päevas minimaalselt 20-30. minutit liikumise jaoks. Kui on võimalus, siis võiksite proovida ka ujumist ning kui kaal pisut langeb, saab pöörduda edasi teiste spordialade poole, kuid siin oskavad ehk paremat nõu anda treenerid. Edasi ostke endale mõni kaloriraamat ja tehke selgeks kui palju üks või teine toiduaine energiat sisaldab. Vaadates üle teie menüü jääb silma, et suurem kalorikoormus langeb päeva teise poolde, võiks ta aga suurem olla just päeva esimeses pooles. Oluline on samuti jälgida koguseid. Soovitan teil tõsta oma menüüs juur-ja puuvilja osakaalu, mis on kalorivaesemad, andes aga meie organismile mitmeid vajalikke vitamiine ja mineraalaineid.
Täpsemate soovituste saamiseks võite alati tulla konsultatsioonile (tel:533 18 008).
Heade soovidega, dr.Ehala