Ligi 40% rasedatel esineb kerge pidamatus

Ligi 40% rasedatel esineb kerge pidamatus

Tulenevalt rahvusvahelistest uuringutest esineb rasedatel kerge pidamatus ligi 40%-l ja 30% naistest kogeb seda ka peale sünnitust. Probleemi teadvustamine aitab kaasa valehäbist üle saamisel ja vajadusel sellel teemal spetsialistidelt abi küsimiseks.

“Inkotinentsus ehk uriinipidamatus on häire, millest inimesed eriti rääkida ei taha. Neil on raske seda tunnistada iseendale, omastele ja ka arstile. Mõned inimesed ei räägi oma uriinipidamatusest arstile isegi siis, kui neilt seda otse küsida,” rääkis MTÜ Inkotuba juht Eha Topolev.

“Tõsiasi on ka see, et nõrk põis teeb üha rohkem muret mitte ainult eakatele ja voodihaigetele, vaid ka noortele inimestele. Ilmselt on paljudele naistele tuttav tunne, kuidas füüsilisel pingutusel (aevastades, köhides, naerdes, hüpates, raskusi tõstes) juhtuvad tilgad püksi tulema,” ütles Topolev. „Oluline on jõuda arusaamisele, et uriinipidamatust pole vaja varjata ja et tuleb otsida abi. Kaasaegsed ravimeetodid võimaldavad uriinipidamatust ravida või vähemalt leevendada,“ lisas Topolev.

Raseduse ajal ja sünnitusejärgselt ilmneb paljudel naistel uriinipidamatus. Rasedusaegseid uriinilekkeid esineb ligi 40% rasedatel ning umbes 30%-l jääb uriinipidamatus püsima ka peale rasedust. Uriinipidamatus tekib lapse pea survest vaagnapõhja struktuuridele, mille tagajärjel need lõtvuvad, kahjustuvad. Kaebused võivad teatud vanuses süveneda ka seoses üleminekuperioodi saabumisega.

Väidetavalt kogeb 50% naistest juhuslikku ja lühiajalist uriinipidamatust. Üks naine kümnest kannatab regulaarse pidamatuse all, neist:

- üle 35 aastased 15%

- üle 50 aastased 20%

Uriinipidamatuse teket aitab ennetada vaagnapõhjalishaste treenimine. Alustama peaks harjutustega raseduse ajal ja jätkama peale sünnitust. www.kuivaks.ee lehe kaudu saab tasuta tellida Norra füsioterapeudi Kari Bo poolt koostatud ainulaadset vaagnapõhjalihaste harjutuste treeningprogrammi Corewellness.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada