Vastsündinu õpib läbi une

Vastsündinu õpib läbi une

Kui pisike beebi rahulikult ja sügavalt magab, siis tema närvisüsteem teeb samal ajal tegelikult hoolega tööd. Väikese lapse aju imeb endasse ümbritsevast keskkonnast informatsiooni ka läbi une, ja teeb seda tõhusamalt kui seni arvatud.

Rühm teadlasi eesotsas Dana Byrdiga Florida Ülikoolist ja William Fiferiga Columbia Ülikoolist tegi katseid 26 magava vastsündinuga, vanuses 10 kuni 73 tundi, vahendavad ERR teadusuudised.

Nad mängisid magavale lapsele ette piiksuvaid helisignaale. Iga piiksu järel suunati lapse silmalau pihta õrn ja ohutu, kuid last kergelt ärritav õhujuga, mis pani teda korraks silmi kõvemini kinni pigistama. Kui sellist protseduuri oli juba paarkümmend tehtud, siis olid magavad lapsed piiksu ja õhujoa vahelise seose selgeks õppinud. Siis pigistasid nad piiksu peale tihtipeale silmi ka ilma selleta, et piiksu järel oleks nende silmale õhujuga suunatud.

Ka beebide pea külge kinnitatud elektroodid registreerisid nende otsmikusagaras aktiivsusmustri, mida seostatakse meelde jätmisega.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada