Enneaegsed beebid on uuringu andmetel valutundlikumad

Enneaegsed beebid on uuringu andmetel valutundlikumad

Enneaegsed beebid tunnevad tervete beebidega võrreldes valu teravamalt ning asjatundjate hinnangul on selle põhjuseks peaasjalikult invasiivne haiglaravi.

University College Londonis (UCL) läbiviidud testid viitavad sellele, et sellised protseduurid nagu sondiga toitmine, süstimine ja vereproovide võtmine muudavad enneaegsed beebid valule tundlikumaks, vahendab BBC News.

Uurijate sõnul tuleks intensiivravi ajal enneaegsete beebide kogetavat valu paremini leevendada.

UCL-i töörühm, kes uuringu läbi viis, mõõtis elektroentsefalogrammi (EEG) abil beebide ajutegevust, sellal kui nende kannalt võeti lantsetiga korraline vereproov.

Vähemalt 40 päeva haiglas viibinud enneaegsetel beebidel täheldati aktiivsemat ajutegevust kui samavanustel tervetel beebidel.

See viitab sellele, et enneaegsete rühm on valule tundlikum.

Kui mõlemasse rühma kuuluvatel beebidel puudutati õrnalt kanda, ei täheldatud ajutegevuses mingit erinevust. See viitab aga sellele, et enneaegsete beebide tundlikkus on seotud pigem valu kui puudutusega.

See osutab teadlaste sõnul sellele, et enneaegsetel lastel võiks olla kasu ema puudutusest – ema süles või kaisus olemisest – täpselt nii nagu tervetel lastelgi.

Need järeldused toetavad varasemate uuringute tulemusi, mille kohaselt täheldati vanematel, kuid enneaegsena sündinud lastel, teiste lastega võrreldes suuremat valutundlikkust.

ULC uuringu juht dr Rebeccah Slater märkis: „Meie uuring näitab, et enneaegselt sündimine ja intensiivravi saamine mõjutab valusignaalide töötlemist väikelapse ajus.

Meie oskus mõõta aju reaktsiooni valule toob kaasa parema ja teadlikuma lähenemisviisi valuvaigistite manustamisele ning võimaldab meil leida optimaalsed valu leevendamise viisid selle haavatava patsientide rühma jaoks.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada