Rasedus võib kaitsta rinnavähi üleelanuid

Rasedus võib kaitsta rinnavähi üleelanuid

Värsked uuringud viitavad sellele, et pärast rinnavähi põdemist rasestunud naiste elulemus võib õigupoolest suureneda erinevalt sellest, mida mõningad meditsiinispetsialistid on arvanud.

Uus uuring täiendab kahte varasemat, milles hinnati rinnavähki ja rasedust. Viljakas eas naistel kujuneb suurema tõenäosusega välja rinnavähk kui ükskõik milline muu halvaloomuline kasvaja, kirjutab HealthDay News.

Esimese uuringu puhul oli tegemist metaanalüüsiga, mis põhines 14 varasemal uuringul. Need uuringud viidi läbi ajavahemikul 1970–2009 ja need hõlmasid ligikaudu 20 000 rinnavähki põdenud naist, kellest osad olid rasedad.

Uurijad leidsid, et pärast rinnavähi diagnoosimist rasestunud naistel oli 42% väiksem risk surra kui neil, kes ei rasestunud.

Uuringu autorite arvates võivad selle põhjuseks olla hormoonid. Olgugi et östrogeeni puhul on teada selle rinnavähki soodustav toime, võib see teatava taseme ületamisel õigupoolest selle haiguse eest kaitsta. Samuti toodab ema organism raseduse ajal antikehi, millel võib olla kaitsev toime.

New Yorgis asuva St. Luke’s-Roosevelti haigla rinnavähiuuringute keskuse vanemraviarst dr Paul Tartter tunnistas, et tegemist on hea uudisega, kuid märkis siiski, et „enamik arste, sealhulgas günekoloogid, soovitavad patsientidel pärast rinnavähiravi läbimist ikkagi mitte rasestuda. Tegemist on tohutu müüdiga, mida me lihtsalt ei suuda purustada.”

Teises, peaaegu 3000 austraallannast rinnavähipatsienti hõlmanud uuringus leiti, et naised, kellel diagnoositi pärast sünnitust aasta jooksul kasvaja, surid teiste naistega võrreldes 50% suurema tõenäosusega.

Seevastu juhul, kui naistel diagnoositi kasvaja raseduse ajal, oli neil umbes sama suur elulemus kui teistel naistel.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada