Sünnitajad maakonna piire ei vali

Sünnitajad maakonna piire ei vali

Kuuendik Saare maakonnas registreeritud lastest sünnib mandril, samal ajal käivad piiri ääres elavad lõunanaabrid üha sagedamini sünnitamas Eestis.

Tänavu jaanuaris sünnitas Valga haiglas seitse lätlannat, kirjutab Võrumaa Teataja.

„Selle põhjuseks on läbimõtlemata meditsiinireform Lätis ehk piiri äärest on kaotatud väikesed haiglad ning nendel naistel pole lihtsalt kuhugi mujale sünnitama minna. Valka on neile lähemal kui Riiga sõita,” ütles Valga haigla sünni­tusosakonna juhataja Aive Kalinina.

Kui lätlannad valivad Valga haigla sünnitamiseks seepärast, et kodumaal asub sünnitusabi pakkuv haigla liiga kaugel, siis Eestis valib sünnitaja haigla sageli meeldivuse järgi. Lõuna-Eesti haigla ämmaemanda Kadi Joakiti sõnul pole haruldane, et mujalt tulnud rasedad Võru haiglas pinda sondeerimas käivad.

Kuressaare haigla juhataja Viktor Sarapuu sõnul pole selles, et poolsada last aastas mujal sünnib, midagi märkimisväärset, kirjutab Meie Maa.

“Naine otsustab, kas ta läheb sünnitama Kuressaarde, Tallinna, Viljandisse või Raplasse,“ ütles Sarapuu. “Seal on palju faktoreid: kus on tema arvates paremad tingimused, sugulased-sõbrad lähedal. Siin kehtib vaba liikumise printsiip.”

2009. aastal oli Kuressaare haiglas sündinud lapsi 298, maakonnas arvele võetud laste arv aga 17% suurem ehk 358. Riigikontrolli aruande järgi on võrreldes sündide arvuga haiglas sünnitusi palju enam Raplamaal, Valgamaal ja saartel ehk nende maakondade sünnitajad käivad rohkem sünnitamas maakonnast väljas (enim Tartus ja Tallinnas).

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada