Antidepressandid võivad rinnapiima teket edasi lükata

Antidepressandid võivad rinnapiima teket edasi lükata

Esialgsed uuringud näitavad äsjasünnitanud emade puhul seost antidepressantide kasutamise ja imetamisprobleemide vahel.

Risk pärast sünnitust hiljem imetama hakata oli uuringus osalevate selektiivse serotoniini tagasihaarde inhibiitoreid (ingl – selective serotonin reuptake inhibitor, SSRI) tarvitavate naiste seas kaks korda suurem kui nende äsjasünnitanud emade hulgas, kes neid ravimeid ei kasutanud.

431st uuringus osalejast tarvitas antidepressante siiski vaid 8 inimest (st 2%) ja seetõttu ei ole tulemused kaugeltki mitte lõplikud. See on aga esimene uuring, milles hinnatakse antidepressantide mõju rinnapiima tekkele, vahendas WebMD.

SSRId on kõige laialdasemalt kasutatavad antidepressandid. Muu hulgas kuuluvad SSRIde hulka toimeained Zoloft, Celexa, Prozac, Paxil ja Lexapro.

Kõnealuses uuringus lugesid uurijad imetamise hilinenuks juhul, kui naisel ei tekkinud kolme päeva, st 72 tunni jooksul pärast sünnitust küllaldaselt rinnapiima.

Kõik uuringus osalenud naised hakkasid lõpuks rinnaga toitma, olenemata sellest, kas nad tarvitasid antidepressante või mitte.

SSRIsid tarvitanud naistel kulus pärast sünnitust rinnapiima tekkeks aga keskmiselt peaaegu 86 tundi, st rinnapiima tekkeks kulus peaaegu päev rohkem kui nendel naistel, kes antidepressante ei võtnud.

Imetamisnõustaja Kathleen Kendall-Tacket hoiatab aga tulevasi emasid ja äsja emaks saanud naisi, et nad ei katkestaks SSRIde või teiste neile määratud antidepressantide tarvitamist ilma oma arsti loata. „Üldiselt on nii, et kui naine tarvitab raseduse viimase trimestri ajal mõnda antidepressanti, peab ta tõenäoliselt selle kasutamist jätkama ega tohiks mitte kunagi selle tarvitamist ise lõpetada,” lisas ta.

Uuring ilmub ajakirja Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism veebruarinumbris.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada