Millal ta ikkagi sünnib?

Raseduse kestust arvutatakse viimase menstruatsiooni esimesest päevast. Sellest päevast lugedes kestab rasedus tavaliselt 280 päeva e. 10 raseduskuud (s.o 9 kalendrikuud ja l nädal) e. 40 nädalat. Umbes 5% sünnib enneaegselt (enne 37.rasedusnädalat) ja ligikaudu 10% mitte enne 41 nädalat.

Kui täpselt on võimalik määrata lapse sündimise päeva?

Raseduse kestust arvutatakse viimase menstruatsiooni esimesest päevast. Sellest päevast lugedes kestab rasedus tavaliselt 280 päeva e. 10 raseduskuud (s.o 9 kalendrikuud ja l nädal) e. 40 nädalat. Umbes 5% sünnib enneaegselt (enne 37.rasedusnädalat) ja ligikaudu 10% mitte enne 41 nädalat. Hõlpsasti saab oletatava sünnitusaja määrata lihtsa valemi alusel: viimase menstruatsiooni esimesest päevast tuleb lahutada 3 kuud ja liita 7 päeva.


Kas eksimine on võimalik ja kui palju?

Tegelik sünnitusaeg võib olla 8-10 päeva varem või hiljem arvutatud tähtajast. See on täiesti normaalne, sest arvutuse eelduseks on regulaarne 28-päevane menstruaaltsükkel, mil ovulatsioon toimub 14. päeval menstruatsiooni esimesest päevast lugedes. Ebaregulaarse ja pikema või lühema tsükli puhul võibki tegelik tähtaeg erineda arvutuslikust.


Millal on sünnitus enneaegne?

Enneaegseks loetakse sünnitust, mis toimub enne 37.rasedusnädalat. Lisaks raseduse kestusele võetakse arvesse vastsündinu sünnikaal ja küpsus. Enneaegsuse korral on sünnikaal alla 2500 g. Madalakaaluliste beebide seas võib enneaegsete kõrval olla ka ajalisi lapsi, kelle kasv on raseduse ajal peetunud. Enneaegsuse põhjused on mitmesugused: EPH-gestoos (raseduse teisel poolel vererõhu tõus, tursed ja valk uriinis), platsenta patoloogia (platsenta enneaegne irdumine või eesasetsus), väärarengud, mitmikrasedus, enneaegne lootevete puhkemine (võib olla tingitud ema nakkushaigusest, kuid sageli jääb põhjus ebaselgeks).


Millal on lapse sünd tõeliselt hilinenud?

Ülekantud rasedus on siis, kui see kestab üle (41) 42 rasedusnädala. Lisaks on kindlasti vaja hinnata loote seisundit, lootevee hulka ja platsenta küpsust ning loomulikult täpsustada sünnitusaega, võttes arvesse nii viimast menstruatsiooni kui ultrahelidiagnostika andmeid. Tõelise ülekandluse korral väheneb lootevee hulk, halveneb verevarustus platsentas ning seega ka loote toitumine, mistõttu on enamasti vaja sünnitus esile kutsuda.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada