Igal aastal saavad 160 naist Eestis emakakaelavähi diagnoosi

Igal aastal saavad 160 naist Eestis emakakaelavähi diagnoosi

Emakakaelvähki haigestumuse ja suremuse näitajad on Eestis võrreldes teiste Euroopa riikidega kõrged - esimese seitsme seas.

Igal aastal saab Eestis ligikaudu 160 naist emakakaelavähi diagnoosi. Haigestumuse kõrgpunkt langeb 40.-50. eluaastatesse, kuid haigus tabab ka üha nooremaid naisi.

Emakakaelvähki haigestumuse ja suremuse näitajad on Eestis võrreldes teiste Euroopa riikidega kõrged - esimese seitsme seas. Eestis haigestub sellesse 3,5 korda rohkem ja selle tagajärjel sureb viis korda rohkem naisi kui Soomes. 

Emakakaelavähi eelne seisund võib kesta 10 kuni 15 aastat, kuid on ka kiiresti arenevaid vorme. Emakakaelavähi haigestumust ja suremust on võimalik vähendada vähieelsete seisundite avastamisega sõeluuringul ja inimese papilloomiviiruse (HPV) vastase vaktsineerimisega. Õigeaegselt avastatuna on see haigus kergesti diagnoositav ja ravitav. Emakakaelavähi peamiseks riskiteguriks peetakse HPV viirust, mis levib sugulisel teel. Emakakaelavähk ja vähieelsed seisundid on algul tunnusteta, seepärast tuleks naistel käia tegemas PAP-testi 2-3 aastase vahega.

Tänavu saadab Haigekassa kutsed emakakaelavähi sõeluuringule 1958, 1963, 1968, 1973, 1978. ja 1983. aastal sündinud naistele. Uuring on ravikindlustatud naistele tasuta ning kõik kutse saanud naised on oodatud sõeluuringus osalema.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada