Uriiniproov võib naistel prognoosida luumurdude tekkimise ohtu

Uriiniproov võib naistel prognoosida luumurdude tekkimise ohtu

Teadlaste sõnul võib lihtne, enne menopausi tehtud uriiniproov anda ülevaate sellest, kui suur oht on naisel tulevikus luumurdude tekkimiseks.

Luumurdudega seostatakse mitmeid luude nõrgenemisest märku andvaid näitajaid, kuid neid uuritakse enamasti vaid üle 65-aastastel naistel ja vanemaealistel meestel. Nüüd tegid teadlased kindlaks, et I tüüpi kollageeni ristseotud N-telopeptiidi ehk NTX-i hulk, mis eritub uriini luude nõrgenemisel, võib eelmenopausi jõudnud ja muidu asümptomaatiliste naiste puhul anda märku ohust luumurdude tekkimiseks tulevikus, vahendab NY Times.

Ajakirja Menopause veebilehel avaldatud prospektiivsesse uuringusse oli kaasatud 2305 tervet eelmenopausis naist vanuses 42–52 aastat, kellel mõõdeti uuringu alguses NTX-i taset ja keda jälgiti keskmiselt enam kui seitsme aasta jooksul. Jälgimisperioodi jooksul tekkis vähemalt üks luumurd 184 osalejal.

Pärast seda, kui võeti arvesse ka muid tegureid, nagu vanus, kaal, rass jne, leiti, et naistel, kelle NTX i tase oli keskmisest kõrgem, oli 59% suurem tõenäosus luumurru tekkimiseks kui neil, kelle vastav näitaja jäi alla keskmise.

Uuringut juhtinud epidemioloogiaprofessor Jane A. Cauley Pittsburghi ülikooli rahvatervise magistriõpingute osakonnast sõnas: „Need andmed viitavad sellele, et naised, kelle NTX-i tase on menopausi perioodil keskmisest kõrgem, peaksid läbi tegema luutiheduse uuringu, mis aitab välja sõeluda need naised, kellel on tõepoolest oht luumurdude tekkimiseks.”

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada