Naistearst: tõenäosus emakakaelavähki haigestuda on igal 67. naisel

Naistearst: tõenäosus emakakaelavähki haigestuda on igal 67. naisel

Naistearst Lee Padriku sõnul on tõenäosus haigestuda elu jooksul emakakaelavähki Eestis 1,5% ehk haigestub iga 67. naine.

Igal aastal haigestub Eestis emakakaelavähki keskmiselt 160 naist. Haigestumus sageneb noorematel naistel ja kõrgpunkt langeb 40-50 eluaastatesse, rääkis Padrik Eesti Vähiliidu korraldatud ümarlaual. Võrreldes teiste Euroopa riikidega, on Eestis on emakakaelavähki haigestumuse ja suremuse näitajad väga kõrged, lisas Padrik.

Emakakaelavähi põhjustajaks on sugulisel teel leviv inimese papilloomviirus (HPV), mille nakkus võib tekitada emakakaelal vähieelseid muutusi, millest omakorda võib areneda edasi emakakaelavähk, selgitas Padrik.

Emakakaelavähki haigestumust ja suremust on võimalik vähendada vaktsineerimise ja vähieelsete seisundite avastamisega sõeluuringul. Eestis kutsutakse praegu sõeluuringule 30-55-aastaseid ravikindlustusega naisi viieaastase intervalliga. Samas tõi Padrik välja, et uuringutele kutsutud naiste huvi on vähene ning kaasatud peaks olema laiem vanusegrupp.

Naistearst leidis, et emakakaelavähki haigestumise ja suremuse oluliseks vähendamiseks Eestis on oluline parandada sõeluuringu hõlmatust, see tähendab, et kaasatud peaksid olema ka ravikindlustuseta naised ning vanusegrupp peaks olema laiem. Samuti oleks vajalik emakakaelavähi vastane vaktsiin lisada riiklikusse immuniseerimisprogrammi.

Loe ka:
Haigekassa kutsub emakakaelavähi sõeluuringutele 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada