E-vitamiin ja rasvhapped võivad leevendada PMSi vaevusi

E-vitamiin ja rasvhapped võivad leevendada PMSi vaevusi

Brasiilia teadlaste uurimistulemuste kohaselt võivad E-vitamiini ja asendamatuid rasvhappeid sisaldavad toidulisandid aidata leevendada premenstruaalse sündroomiga (ehk PMS) kaasnevaid vaevusi.

Uuringus osales 120 premenstruaalse sündroomiga või sellest veel rängema premenstruaalse düsfoorilise häirega naist. Ilmnes, et võrreldes platseebot saanud naistega taandusid haigusnähud kuue kuuga märgatavalt nendel, kes võtsid iga päev ühe- või kahegrammiste kapslite kujul E-vitamiini ning gamma-linoleenhapet, oleiinhapet, linoolhapet ja muid polüküllastumata rasvhappeid.

Võrreldes katsealuseid, kellele manustati uue toidulisandi suuremat, kahegrammist annust nendega, kes said madalamat, ühegrammist doosi, nõrgenesid vaevused rohkem just esimesse rühma kuulujatel, vahendas WebMD.

PMSi tunnuseid analüüsiti kuue menstruaaltsükli jooksul, kasutades menstruatsiooni mõju ja tugevuse hindamiskalendrit („Prospective Record of the Impact and Severity of Menstruation“ ehk PRISM), mis annab ülevaate ilmnevatest PMSi sümptomitest ja nende tugevusest.

Ei ole täpselt teada, kuidas need toidulisandid PMSi vaevusi leevendavad. Kuid teadlased oletavad, et vajalikud rasvhapped võivad mõjutada prostaglandiinide tootmist, mis omakorda vähendab hormoon prolaktiini toimet. Liiga kõrge prolaktiini tase või organismi ebaharilik reageering sellele hormoonile võib põhjustada PMSi vaevusi.

Katsetatud toidulisand oli ohutu ja rasvhapped ei suurendanud naiste üldist kolesteroolitaset.

Moore’i sõnul aitavad PMSi haigusnähtusid leevendada muuhulgas rasestumisvastased pillid, kuna need peatavad ovulatsiooni, sportimine, antidepressandid, kaltsiumi ja D-vitamiini sisaldavad toidulisandid ning mittesteroidsed põletikuvastased ravimid. „Mõnedele naistele avaldavad mõju kõik eespool nimetatud abinõud, teistele aga mitte ükski neist.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

2 kommentaari

Kliinik
26.01.11 09:32
Nüüd peaks link paremini töötama
-126
   
+139
kati
25.01.11 21:23
kust võiks leida originaal artikli ja mis selle originaal pealkiri on?
-89
   
+131

Lisa kommentaar

Saada