Paremad uuringud parandavad hüppeliselt naiste tervist

Paremad uuringud parandavad hüppeliselt naiste tervist

Paremad terviseuuringud viimase 20 aasta jooksul on aidanud vähendada naiste suremust rinnavähki, südamehaigustesse ja emakakaelavähki. USA meditsiiniinstituudi (Institute of Medicine) avaldatud uue naiste tervise uuringute ülevaate põhjal on muude naisi mõjutavate haigusseisundite – sealhulgas selliste autoimmuunhaiguste nagu luupus, kopsuvähk ja Alzheimeri tõbi – osas edusammud aga väikesed.

Valdkonnad, kus viimase kahe aastakümne vältel on naiste osas mõningaid edusamme siiski tehtud, hõlmavad depressiooni, HIV/AIDS-i ja osteoporoosi, vahendab WebMD.

„Üldiselt on seis üsna positiivne ja see innustab meid tublisti,“ selgitab uuringu autor ja California ülikooli San Franciscos asuva tervise ja ühiskonna keskuse meditsiinipsühholoogia professor ja direktor Nancy E. Adler (PhD). „Edusammud on märkimisväärsed. Puuduseks on aga see, et me ei ole veel kõiki naisi ja terviseseisundeid uurinud. Loodetavasti võime saavutada paremaid tulemusi.“

Adler täpsustab: „Neid kasutegureid ei ole näha kõigi seisundite osas ning rassi/rahvuse, madalama haridustaseme või sissetulekute tõttu sotsiaalselt kehvemas seisus olevad naised ei ole meditsiini arengust nii palju võitnud.“

Tema sõnul tuleks nüüd, kus naisi kliinilistesse uuringutesse kaasatakse, nende uuringute tulemusi analüüsida eri sugupooli arvesse võttes.

„Riigiasutus nimega National Institutes of Health peaks nõudma, et ajakirjade toimetajad avaldaksid uuringute tulemusi soopõhiselt – et me teaksime, kas ravimid ja/või meditsiiniseadmed on naistele sama tõhusad kui meestele. Südame-veresoonkonnahaiguste jaoks väljatöötatavate uute ravimite uuringutesse kaasati naisi kõigest 20% ulatuses. Soopõhiste analüüsideta ei tea me tegelikult seda, kas naised nendest ravimitest kasu saavad,“ lisas ta.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada