Kristo Ausmees: seksuaalhäireid põhjustavad enamasti elustiilifaktorid ja kroonilised haigused

Kristo Ausmees:  seksuaalhäireid põhjustavad enamasti elustiilifaktorid ja kroonilised haigused

Seksuaalhäireid põhjustavad enamasti elustiilifaktorid ja kroonilised haigused ning nende haiguste ravis kasutatavate ravimite koos- ja kõrvaltoimed, nendib Medita kliiniku androloog Kristo Ausmees.

Milliste seksuaalprobleemidega pöörduvad mehed Teie vastuvõtule?

Peamised probleemid on seotud erektsioonihäire, libiido languse ja seemnepurske probleemidega. Kõige levinumad on erektsiooniga seonduvad kaebused: erektsiooni vähenemine või kadumine. Selle kohta on tehtud palju uuringuid, mistõttu võib öelda, et ligi 50 protsendil 50aastastest meestest esineb vähemal või suuremal määral erektsioonihäireid. See protsent kasvab vanuse suurenedes. Neid probleeme on kindlasti ka nooremate meeste hulgas, aga vähem.

Teine oluline grupp on seemnepurskega seonduvad kaebused: enneaegne või hilinenud seemnepurse või seemnepurskeni mittejõudmine. Võib esineda ka tagurpidist seemnepurset ehk sperma sattumist kusepõide. Selle põhjuseks on eelnenud kirurgilised manipulatsioonid, suhkruhaigus või ka neuroloogilised probleemid.

Kolmas oluline valdkond on libiido langusega seotud probleemid. Enamasti on selle taga meessuguhormooni ehk testosterooni taseme langus. Normist madalamat testosterooni taset leidub kolmandikul kuni neljandikul üle 50aastastest meestest ning umbes 10 protsendil 25–40aastastest meestest. Põhjus on suitsetamine, stress, ületöötamine, ülekaalulisus, suguteedeinfektsioonid ja nende tulemusel tekkinud kroonilised põletikud.

Millised on noorte meeste probleemid?

Nii üllatav kui see pole, on olenemata vanusest probleemid sarnased. Siiski võib varieeruda esinemissagedus, kaebuste ulatus ja probleemide põhjus. Näiteks on noorte meeste libiido langus enamasti seotud partneri vahetuse või uue partneriga, tööalaste probleemide või laiemalt sotsiaalmajanduslikke põhjustega, vanematel meestel lisanduvad metaboolse sündroomi, ravimite ja testosterooni taseme langusest tingitud koostoime.

Kuidas muutub vanuse tõustes seksuaalprobleemide olemus? Mida soovitate teha probleemide korral?

Tervisehäirete tekkel on peaaegu alati mingi vallandav põhjus. Seksuaalhäireid põhjustavad enamasti elustiilifaktorid ja kroonilised haigused ning nende haiguste ravis kasutatavate ravimite koos- ja kõrvaltoimed.

Seksuaalhäirete kujunemist mõjutavad ülekaalulisus ja metaboolse sündroomiga seotud tegurid: vereõhutõus, kolesterooliga seotud probleemid, suhkruhaigus. Põhjused on seotud ka erinevate neuroloogiliste, luu- ja lihaskonna, krooniliste haigustega, mis on seotud verevarustus- ja liikumishäiretega, neuralgiliste haigustega ning kindlasti teatud määral psühhogeensete haigustega.

Uuringud on näidanud, et varasemalt põetud suguhaigused ning nende foonil suguteedes kujunev krooniline põletik on väga oluline erektsioonihäirete tekkepõhjus. Kui 20aastane noormees saab klamüüdiainfektsiooni, siis enamasti järgnevad väikevaagna valu kaebused, seejärel kaasuvad mingi aja pärast urineerimis- ja seksuaalhäired.

Kokkuvõtvalt mõjutab vanus kaasuvate probleemide ja riskifaktorite kuhjumise kaudu kasvavalt seksuaalprobleemide ulatust ja avaldumist. Ükski kirjeldatud probleemidest ei tekita enamasti püsivat seksuaalsuse vähenemist, mõju on suurem mitmete riskifaktorite koosesinemisel.

Probleemide ennetamiseks on oluline regulaarne monogaamne seksuaalsuhe. Alates 25.–30. eluaastast tuleks regulaarselt käia tervisekontrollis. Peaks hoiduma riskifaktoritest ja mõnuainetest, mis mõjutavad tervist. Töötamine ja puhkamine peavad olema omavahel tasakaalus. Igapäevast stressi aitavad vähendada aktiivne liikumine, oma lastega rohkem koos olemine, hobidega tegelemine. Tähtis on hea uni.

Probleemi tekkimisel tuleks esmalt teadvustada endale probleemi. Tihti loodetakse, et probleem laheneb iseenesest. Väga oluline on partneri toetus ja positiivne mõjutus, et mees arsti juurde saata. Minu arvates ei ole probleem selles, et mehed kardavad seksuaalprobleemist rääkida, vaid pigem hirm, et äkki on probleemi taga midagi tõsisemat.

Missugused on seksuaalprobeemide kõige sagedasemad tekkepõhjused?

Seksuaalhäiretega seostuvad metaboolse sündroomi eri komponendid. Seksuaalprobleemid võivad olla mitmete erinevate krooniliste haiguste (suhkruhaigus, kõrgvererõhktõbi ja muud kardiovaskulaarsed patoloogiad) varajane avaldumisvorm. Seksuaalvaldkonda kuuluvate probleemide varajasem diagnoosimine võimaldaks varem avastada kaasuvaid organismi muutusi, vähendades seeläbi hilisemate kroonilise kuluga haiguste väljakujunemist, kaasuvaid tüsistusi ja ravikulusid. Näiteks arvatakse, et erektsioonihäire õigeaegne diagnoosimine ja ravi võimaldab ennetada veresoonkonnahaiguste avaldumise riski 5- kuni 10-aastase peiteajaga.

Täisversioon artiklist ilmus ajakirjas Apteeker (november 2015). 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada