Uroloog: eesnäärme suurenemine on sage probleem

Uroloog: eesnäärme suurenemine on sage probleem

Käesoleva aasta uroloogia nädala (23.–27. september) teema on eesnäärme healoomuline suurenemine. Uroloog dr Toomas Tamm räägib, kui sagedase probleemiga on tegu Eesti meestel ning millised on esmased sümptomid, millega peaks arsti poole pöörduma.

Oluliste haiguste foonil, nagu südame-veresoonkonna haigused, hüperlipideemia, kõrgvererõhutõbi, suhkurtõbi, on eesnäärme suurenemine diagnooside hulgast neljandal kohal. Kuigi eesnäärme suurenemist esineb väga palju, ei põhjusta see kõigile meestele elukvaliteeti häirivaid sümptomeid. Siiski, umbes 70–80 protsendil haigus seda põhjustab ning vajab arstlikku konsultatsiooni,“ räägib dr Tamm. 

Uroloog selgitab, et eesnäärmest tingitud alumiste kuseteede sümptomid on elukvaliteeti häirivate tunnuste või häirete kompleks, mis segab inimese igapäevaelu. „Sellega kaasnevad mitmesugused muud tervisemured, kaasa arvatud unehäired, mis omakorda annavad aluse uute rikete ja häirete tekkimisele, või siis erektsioonihäired – võimetus elada normaalset suguelu,“ räägib arst probleemi olulisusest. 

Milliseid märke peaks jälgima?

Esmased sümptomid, mille puhul peaks uroloogi sõnul haigusele mõtlema, on näiteks need, mis seotud põie põhifunktsiooniga säilitada uriini: „Urineerimine sageneb, kogu aeg on urineerimispakitsus, lisandub sage urineerimine öösiti. Lisaks peab urineerimise alustamiseks pingutama, uriinijuga on nõrk ja katkendlik. Peale urineerimist on pikk järeltilkumine, on tunne, et ei saa ühe korraga põit tühjaks ning seetõttu tuleb käia mitu korda järjest tualetis. Need tunnused võivad ajas varieeruda,“ kirjeldab dr Tamm.

Sümptomeid tuleks alustuseks analüüsida. „On olemas küsimustikud, millega inimene saab ise hinnata, kui tõsine häire tal on, ja vastavalt sellele näha vajadust, mida teha. Tuleb analüüsida seda, mida ma teen, mida joon, millal joon, kuidas joon, mida söön, palju liigun ja siin on palju asju, mis aitavad. Elustiili muutused aitavad,“ soovitab arst. 

Millal arsti juurde?

Dr Tamm soovitab 50–55-aastaselt esimest korda teatud ülevaate teha. 

„Kui kahekümnendates aastates meestel tekivad urineerimishäired, on tavaliselt põhjuseks alumiste kuseteede põletik või kaasasündinud iseärasused. Väga harva võivad ka noorematel olla kasvajad, aga eesnäärmekasvajaid alla 30-aastastel kindlasti ei ole ning muud vormid tulevad välja teistsuguste sümptomitega,“ selgitab ta.

Loe meeste tervise kohta ning tee terviseteste siin 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada