Meestearst Margus Punab: terviseprobleeme tuleb aktiivselt lahendada

Meestearst Margus Punab: terviseprobleeme tuleb aktiivselt lahendada

Meestearst Margus Punab räägib, et Eesti mehed on aja jooksul oma tervisest rohkem hoolima hakanud ja nende teadlikkus on kasvanud, kuid sellegipoolest on vaja neile meelde tuletada, et aeg-ajalt peaks käima arsti juures oma tervist kontrollimas ning kuhu sel juhul pöörduma peaks.

Meestearst Margus Punab paneks meeste tervisele 5-palli süsteemis positiivses meeleseisundis hindeks 3 palli: „Samas teadmine, et Rootsi mees elab Eesti mehest kümme aastat kauem, on negatiivne. Hea on see, et viimase viie aasta jooksul oleme näinud suhteliselt kiiret eluea tõusu. Lisaks on mitmed minu enda teadusuuringud näidanud Eesti mehe suhteliselt head bioloogilist tugevust,“ räägib Punab.

Punab on pikka aega meestearstina töötanud ning ütleb, et suurim muutus on toimunud patsientide suhtumises. „Alustasin 90ndate algul ja siis oli meestearsti olemasolu vahel üllatuseks nii patsientidele kui ka kolleegidele. Praeguseks on Tartu Ülikooli meestekliiniku ühe aasta külastuste arv kasvanud üle 32 000,“ meenutab ta.

„Kindlasti on muutunud ka patsiendid – teadlikkus ja nõudlikkus on kasvanud. Oluliselt on paranenud meeste hügieen ja üldine terviseteadlikkus. Probleemid on teisenenud: õnneks on väga harvaks jäänud tõeliselt “käest lastud” kusemishäiretega mehed, juurde on tulnud mõned eluviisi ja -keskkonnaga seotud rinnanäärme ning muud hormonaalse tasakaaluga seotud mured. Kiiresti kasvab ülekaaluliste hulk, seeläbi ka ülekaalu mõju tervisele,“ toob arst välja. 

 „Kui rääkida elustiilist, siis on vast kõige olulisem seksuaalhügieen. Juba klimaatiliste tingimuste tõttu on meil väga palju eesnäärmepõletikke. Kaitsevahenditeta seksuaalelu mitmete partneritega põhjustab enamasti mikrofloora häire ning kurnab aja jooksul ära ka eesnäärme kaitsevõime. Suguhaiguseid leiame jätkuvalt väga palju. Vanemate meeste puhul on näha, et kui seksuaalelust loobutakse, siis eesnäärme vaevused sageli süvenevad. Mehe ja ka tema eesnäärme tervisele on kõige parem regulaarne seksuaalelu püsipartneriga,“ toob Punab välja peamised eluviisi probleemid, mis iseloomustavad Eesti meest.

Dr Punabi nõuanded meestele oma tervise eest hoolitsemiseks
• Regulaarne ja mõistuspärane füüsiline aktiivsus, toitumine, seksuaalelu.
• Head partnersuhted.
• Sotsiaalse tugisüsteemi olemasolu. 
• Tekkinud (tervise)probleemide aktiivne lahendamine, mitte jaanalinnuna pea liiva alla (viinapudelisse) peitmine.

Täisversioon artiklist ilmus ajakirjas „Tervis apteegist“ (sügis 2012).

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

2 kommentaari

dv
08.10.12 21:48
seksi soovitamine on nagu näljasele ütlemine, et söö
-297
   
+311
sexelu
08.10.12 21:39
Kas karvamüts asendab naist?
-289
   
+263

Lisa kommentaar

Saada