Toomas Tamm: eesnäärmeprobleemid on sagedased

Toomas Tamm: eesnäärmeprobleemid on sagedased

Käimas on üle-Euroopaline uroloogia nädal. Sel puhul rõhutab uroloog Toomas Tamm, et eesnäärmekontroll on lihtne. Samuti paneb dr Tamm meestele südamele, et kui midagi on muutunud urineerimises või tervises, siis on põhjust pöörduda perearsti poole, kes teeb standardsed uuringud ja analüüsid.

„Eesnäärmeprobleemid on meestel sagedased – meeste tervisemuredest on eesnäärmeprobleemid neljandal kohal, peale südame-veresoonkonnahaigusi, vererõhutõbe ja 2. tüüpi diabeeti,“ rääkis uroloog Toomas Tamm Vikerraadios.

Peamine riskifaktor eesnäärmeprobleemide puhul on Tamme sõnul vanus. „Oma osa on ka geneetiline tagapõhi ja keskkonnategurite mõjul. Näiteks võivad  ülekaalulisus ja alkoholi liigtarvitamine eesnäärmehaiguste või nende süvenemise riskitegurid olla. Rolli mängib ka elustiil,“ sõnas Tamm.

Noorpõlves põetud või pidevalt esinev eesnäärmepõletik võib arsti sõnul saada riskiteguriks eesnäärmevähi suhtes.

„Perearst vaatab inimest tervikuna - alustab inimese küsitlemist ning siis vaatab ka vanuse järgi, mis mureks võiks olla,“ selgitas perearst Karmen Joller.

Mees tahab minna otse uroloogi juurde ja perearstilt küsitakse saatekirja. „Uroloog on spetsialist ja mõtet on pöörduda siis, kui perearst ei saa hakkama. Eesnäärmeprobleeme on palju ja perearstid on teemaga kursis. Nii et tasuks perearst enne ära kuulata,“ rääkis Joller.

Paljud perearstid on naised ning mehed võivad naisarsti poole pöördudes ebamugavust tunda. Dr Joller kinnitab, et perearstid on näinud erinevaid patsiente ning suhtuvad kõikidesse delikaatselt. Võrdluseks toob ta, et paljud perearstid teevad ka günekoloogilist kontrolli ning naised eelistavad sel juhul käia perearsti juures – perearst on lihtsalt kättesaadavam.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada