Kristjan Pomm: regulaarne eesnäärme kontroll on vajalik

Kristjan Pomm: regulaarne eesnäärme kontroll on vajalik

Kuigi mehed ei armasta arstide juures käia, on regulaarne eesnäärme kontroll siiski vajalik, rõhutab meestearst Kristjan Pomm.

 „Usun, et eesti meeste teadlikkus oma tervisest, soov tervistest rohkem teada ning saada asjalikku nõu, on positiivsetes kasvutrendides. Patsientide puuduse üle me ei kurda,“ rääkis meestearst Kristjan Pomm intervjuus Vikerraadiole.

 „Eesnäärme kontroll algab vestlusest, kas seoses kuse-sugutraktiga on midagi kurta, seejärel tehakse vereproov, kus määratakse eesnäärme spetsiifiline antigeen ehk PSA. Sõltuvalt kaebusest, PSA tasemest ja inimese vanusest saab juba järgnevaid uuringuid ette võtta,“ selgitas Pomm algaval uroloogia nädalal, mille rõhk on seatud eesnäärmehaigustele.

Eesnäärme healoomuline suurenemine esineb umbes pooltel üle 50-aastastel meestel ja juba 80% üle 60-aastastel meestel. 15–20% eesti meestest kannatab eesnäärmepõletiku käes.

Regulaarne eesnäärme kontroll on kindlasti vajalik, kuna eesnäärme põletik ei pruugi tekitada kaebusi, kuid on riskitegur näiteks eesnäärme vähile.

Uurida, kas perekonnas on esinenud eesnäärmehaiguseid ning esmase vereanalüüsi saab teha ka perearst, vajadusel saab suunata uroloogi või meestearsti juurde.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada