Uroloogia nädal: igal viiendal eesti mehel on eesnäärmeprobleem

Uroloogia nädal: igal viiendal eesti mehel on eesnäärmeprobleem

17. - 21. september on üle Euroopa kuulutatud uroloogia nädalaks, mille raames räägitakse meeste tervisega seonduvatest probleemidest. Eestis on fookus seekord seatud eesnäärmega seotud haigustele.

Eesti Uroloogide Seltsi juhi Ida-Tallinna keskhaigla uroloogi Toomas Tamme sõnul on uroloogide soov, et patsiendid sel nädalal teadvustaksid, millised haigused kuse-suguelundites esinevad: millised on sagedasemad ja millised olulisemad haigused.

Eesnäärme sagedasemad haigused on põletik, healoomuline suurenemine ja kasvaja. Kuigi need haigused on erineva tekkemehhanismi ja kuluga, võib nende puhul esineda ühe olulise kaebusena sagenenud urineerimine, millele lisanduvad pakitsustunne alakõhus ning uriinijoa katkendlikkus ja tugevuse vähenemine.

Eesnäärme healoomuline suurenemine esineb umbes pooltel üle 50-aastastel meestel ja juba 80% üle 60-aastastel meestel. 15–20% Eesti meestest kannatab eesnäärmepõletiku käes. Eesnäärmevähk on meeste vähipaikmetest kõige sagedasem ning teisel kohal vähisurmade põhjustest. Eesnäärme vähk diagnoositakse ühel mehel kuuest.

Uroloogia nädala jooksul tehakse ka ülevaade, millega uroloogia tegeleb. Dr Toomas Tamm rõhutab, et uroloogia ei tähenda vaid operatsioone ja lõikusi: „Erialal, kus on tegeletud peamiselt kuse- ja suguteede haiguste kirurgilise raviga, on juurde tekkinud palju muid ravivõimalusi. Olulisel kohal on ravi tablettidega ja mitmed alternatiivsed tehnikad,“ selgitab dr Tamm.

„Tervisemurega on mõistlik esmalt pöörduda oma perearsti poole. Vajadusel tehakse perearstikeskuses esmased  uuringud,“ sõnab Eesti Perearstide Seltsi juht ja Järveotsa perearstikeskuse perearst Diana Ingerainen. „Seda saavad ka lähedased ja pereliikmed meestele südamele panna – minna arsti juurde ka ennetavalt ja kontrolliks.“

„Kui kaebused puuduvad, ei ole 45-aastasel mehel vaja eesnääret kontrollida tihemini kui iga nelja aasta  järel,“ räägib perearst. „Meeles tuleb aga pidada, et oma terviseteadlikkuse eest vastutab iga inimene ise ja õigeaegselt avastatud haigused on kergemini ravitavad,“ sõnab Ingerainen.

Kontrolli end tasuta
Uroloogia nädala raames saab registreeruda tasuta vastuvõttudele Tartu Ülikooli Meestekliinikus nii Tartus kui Tallinnas.
Oodatud on üle 45-aastased mehed, kes ei ole viimase aasta jooksul eesnäärme uuringutel käinud. Perearsti saatekirja Meestekliinikusse pöördumiseks tarvis ei ole, esmased uuringud on tasuta haigekassa kindlustusega meestele.
Uroloogia nädala raames saab end registreerida vastuvõtule numbril 7 319 100 või e-posti teel: meestekliinik@kliinikum.ee. Vastuvõtuajad saab teada registreerudes.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Aleks Kõiv
20.09.12 08:01
AITÄH ! sellise artikli avaldajale.

Olen 71.aastane mees.
Öösel tuleb käija urineerimas 3-4 korda. Arvasin,et see ongi vanale inimesel loomulik.

Lugupidamisega Aleks Kõiv
-230
   
+201

Lisa kommentaar

Saada