Tervisemurega esmalt perearsti juurde

Tervisemurega esmalt perearsti juurde Pildil Karmen Palts. Foto: Marko Mumm

Perearst Karmen Joller leiab, et praegu lähevad paljud mehed uroloogide juurde, kuigi tegelikult saaks nad oma tervisemuredest rääkida ka perearstile.

Enne uuringuid ja analüüse saab tervisemurede välja selgitamiseks perearsti juures täita erinevaid küsimustikke.

Näiteks toob perearst IPSS küsimustiku, mida on palju perearstidele laiali jaotatud ja mis saadaval ka internetis. Perearst saab teha ka ultraheli eesnäärmest, määrata jääkuriini ja PSA.

45+ meespatsient, kel pole kaebusi, kuid kes soovib oma tervist kontrollida, peaks esmalt täitma IPSS-küsimustiku. „Kuigi patsiendile tundub, et tal pole kaebusi, siis teinekord võivad kaebused ilmsiks tulla vestluse või küsimustiku täitmise käigus. Kuna IPSS puudutab põhisümptomeid, siis on pärast küsimustiku täitmist ka kõik olulisemad sümptomid hinnatud,“ selgitab Joller.

„Kui patsiendil esineb urineerimishäireid, tuleks kindlasti mõelda ka kaebuste põhjustele – urineerimishäired võivad olla ka hoopis muu geneesiga, nt südamehaigused, neuroloogilised probleemid jne,“ lisab perearst.

Urineerimishäiretega patsient saab ka subjektiivselt määrata kusevoolu kiirust või pidada kusemispäevikut.

„Kui kaebused puuduvad ja PSA (prostata spetsiifiline antigeen) on normaalne, siis peaks eesnääret kontrollima iga nelja aasta järel,“  tuletab perearst meelde.

Täida meeste terviseteste ka siin.

Täisversioon artiklist ilmus ajakirjas Perearst (september 2012).

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada