Südamearst: mehed tunnevad oma tervise vastu enam huvi

Südamearst: mehed tunnevad oma tervise vastu enam huvi

17.-21. september on üle Euroopa kuulutatud uroloogia nädalaks, mille raames räägitakse laiemalt meeste tervisega seonduvatest probleemidest. Südamearst Margus Viigimaa kinnitab, et südame tervise põhjal on meeste tervisenäitajad hakanud paranema.

Viigimaa tõdeb, et südamearstidel ja meestearstidel on palju kokkupuutepunkte, sest mõlema eriala arsti poole pöörduvatel patsientidel on samad riskitegurid: kõrge vererõhk, diabeet, suitsetamine, ülekaal.

Viigimaa toob välja, et meeste tervise puhul võivad erektsioonihäired olla südame tervise üks parameeter: „Erektsioonihäirete puhul näevad arstid palju veresoontest tingitud põhjusi. Peenises asuvad arterid on väiksemad kui südamearterid ning seal tekivad muutused varem,“ selgitab ta. „Kui mees on juba tõsiste häiretega meestekliinikusse pöördunud, siis sageli võib 2-4 aasta pärast samal mehel tekkida ka äge südamehaigus, näiteks infarkt,“ lisab Viigimaa.

Elustiilile tähelepanu pööramine mõjutab südame tervist oluliselt: „Erinevad uuringud toovad välja, et meestel, kellel on üle kahe vahekorra nädalas, on ägeda südamehaiguse tekke risk 50% väiksem,“ toob südamearst näiteks.

Meeste suhtumine oma tervisesse

Kuigi meeste suhtumine oma tervisesse on olnud vilets, on viimastel aastatel olukord Viigimaa kinnitusel paranenud. Oma osa on siin ka majanduslangusel: „Viimasel viiel aastal langes ületöötamine madalamale tasemele ja meestel tekkis võimalus puhata. Neil, kes olid varem aktiivsed, ilmnesid üleväsimuse märgid,“ räägib Viigimaa. Muutusest annavad märku ka näiteks küsimused, mida arstilt küsitakse või see, et näha on rohkem sportivaid inimesi. Tõsi, osa meestest on hakanud arsti sõnul spordiga isegi üle pingutama.

„Probleem on aga jätkuvalt selles, et on suur hulk inimesi, kelle jaoks terviseteema ei ole päevakorras – näiteks vähemkindlustatud ja väiksema haridustasemega mehed,“ nendib arst, kuid kinnitab, et meeste tervis on viimaste aastatega oluliselt paranenud ja meeste tervisehuvi on tõusnud.

Südamearst tõdeb, et võrreldes Euroopaga on Eesti meeste südame tervis olnud üsna kehv: muutused on küll positiivsed, kuid Euroopa keskmise taseme saavutamiseks on minna veel palju.  „Statistika näitab, et ülikõrge suremus südame- ja veresoonkonna haigustesse on viimase kümne aasta jooksul hakanud vähenema. Ka eluea tõus ja tervena elatud eluaastate kasv kinnitavad, et näitajad lähevad tasapisi paremaks,“ räägib Viigimaa.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada