Veremürgitus võib eakatel dementsust põhjustada

Veremürgitus võib eakatel dementsust põhjustada

Teadlaste arvestuste kohaselt põhjustab sepsis ainuüksi USAs igal aastal umbes 20 000 inimesel, kes on 65-aastased või vanemad, dementsust.

Sepsis ehk rahvakeeles veremürgitus tähendab vere nakatumist bakteritega, mis on tingitud organismi võitlusest tõsise infektsiooniga.

„Kui vaid kaks aastakümmet tagasi oli suremus veremürgitusse 50%, siis nüüdseks on see langenud 25%-ni,“ märkis Pittsburghi ülikooli arstiteaduskonna intensiivravi osakonna juhataja Derek C. Angus (MD, MPH).

Uuringusse oli kaasatud eakad inimesed, kes osalesid mahukas üleriigilises terviseuuringus, mille jooksul hinnati muuhulgas korrapäraselt nende vaimseid võimeid. Aastatel 1998–2005 tekkis uuringus osalejatel umbes 1500 tõsise sepsise juhtumit ja ligikaudu 40% haigestunutest surid 90 päeva jooksul.

Teadlased võrdlesid 516 inimese testitulemusi, kes paranesid veremürgitusest, 4517 inimese testitulemustega, kes olid nende aastate jooksul olnud haiglas muudel põhjustel kui veremürgitus. Mõlemas rühmas oli ellujäänute keskmine vanus haiglas viibimise ajal 77 eluaastat, vahendas WebMD.

Pea 60 protsendil juhtudest, mil eakad toimetati tõsise veremürgitusega haiglasse, langes haigestumisele järgnevatel aastatel nende vaimne ja/või kehaline võimekus.

Veremürgitusest taastunute seas kasvas mõõdukate ja tõsiste kognitiivsete häirete esinemine pea kolm korda: kui enne veremürgitust oli see näitaja 6%, siis pärast juba 17%.

„Umbes 40% inimestest, kellel enne veremürgituse tekkimist ei olnud vaimseid ega kehalisi häireid, ei suutnud aasta pärast selle põdemist ilma kõrvalise abita ringi liikuda,“ märkis Michigani ülikooli arstiteaduskonna juhtteadur Theodore J. Iwashyna (MD, PhD).

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada