Dementsusega seotud kulud kogu maailmas - 604 miljardit dollarit

Dementsusega seotud kulud kogu maailmas - 604 miljardit dollarit

Organisatsiooni Alzheimer’s Disease International uuringu andmetel küündivad Alzheimeri tõve ja sellega seotud dementsuse tüüpidega seotud kulud maailmas 2010. aastal hinnanguliselt 604 miljardit dollarini.

See summa hõlmab otseseid esma- ja teise tasandi arstiabi kulusid, hoolekandeasutustes hooldusravispetsialistide poolt osutatavate sotsiaalhooldusteenuste otsekulusid ja tasustamata mitteametlikku hoolekannet, mida osutavad perekonnaliikmed ja teised isikud, vahendab HealthDay News.

Uuringus „The World Alzheimer Report 2010“ leiti, et Alzheimeri tõve ja sellega seotud dementsuse tüüpidega seotud kulud moodustavad umbes 1% maailma sisemajanduse kogutoodangust. Kui dementsuse ravi oleks riik, oleks see suuruselt maailma 18. majandusruum, mis jääks Türgi ja Indoneesia vahele.

Uuringus leiti veel järgmist.

  • Kui dementsuse ravi oleks ettevõte, oleks see aastatulude poolest maailma suurim, edestades selliseid hiigelettevõtteid nagu Wal-Mart (414 miljardit dollarit) ja Exxon Mobil (311 miljardit dollarit).
  • Dementsusega seotud kulud maailmas suurenevad 2030. aastaks 85%. Uuringu autorite sõnul on tegemist konservatiivse prognoosiga, milles võetakse arvesse dementsust põdevate inimeste arvu suurenemist.
  • Kulud väikeste ja keskmise suurusega sissetulekutega riikides tõusevad tõenäoliselt palju kiiremini kui rikastes riikides. Seda seetõttu, et nendes riikides on dementsust põdevate inimeste arvu kasv kiirem ning majanduse areng tõstab kulud rikaste riikidega võrdsetele tasemetele.

„See uuring näitab selgelt, et dementsus mõjutab juba praegu kogu maailma tervishoiusüsteeme, ning perede jaoks, kes on sunnitud Alzheimeri tõvega silmitsi seisma, on sellest tekkiv ahastus igal pool ühesugune. Uuringus kutsutakse kõiki riike üles välja töötama riiklikke tegevuskavasid selle haigusega toimetulekuks,“ selgitas organisatsiooni Alzheimer’s Association esimees ja tegevjuht Harry Johns.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada