Head suhted pikendavad eluiga

Head suhted pikendavad eluiga

Uurimuse kohaselt võivad eluterved suhted sugulaste, sõprade, naabrite ja töökaaslastega suurendada elujõulisust 50% võrra.

Üksildus võib aga olla sama ebatervislik kui päevas 15 sigareti suitsetamine, alkoholi kuritarvitamine või istuv eluviis ja isegi poole kahjulikum kui ülekaalulisus, vahendab Telegraph.

Professor Julianne Holt-Lunstad Brigham Youngi ülikooli psühholoogiaosakonnast sõnas: „Tervishoiuasutused ja avalikkus ei teadvusta ikka veel kuigi laialdaselt tõsiasja, et inimsuhete puudumine suurendab surma riski.“

„Kui inimene kuulub mõnesse gruppi ja tunneb end teiste eest vastutavana, annab see tema elule eesmärgi ja mõtte ning tänu sellele hoolitseb ta enda eest paremini ja riskib vähem.“

Teadlased analüüsisid andmeid 148 varasemast uuringust, mille käigus oli jälgitud keskmiselt seitsme ja poole aasta jooksul inimsuhete ja tervisenäitajate seoseid.

Kuna puudusid andmed selle kohta, kui head või halvad olid uuritud inimsuhted, võib olla 50% kõrgema elujõulisuse juures alahinnatud suhete kvaliteedi osatähtsust.

Professor Holt-Lunstad märkis: „Andmed näitasid ainult seda, kas uuringus osalenud isikud kuulusid sotsiaalsesse võrgustikku või mitte.

See tähendab aga, et pole tehtud vahet sellel, millist mõju avaldavad halvad ja millist head inimsuhted, vaid on lähtutud keskmisest näitajast.“

Koos professor Holt-Lunstadiga uurimuse koostamises osalenud professor Timothy Smith sõnas, et uurimistulemused ei põhine ainult vanemate inimeste pikemal elueal, vaid et lähedased suhted toovad kasu igas eas meestele ja naistele.

„Pidev suhtlemine ei ole kasulik mitte ainult vaimse, vaid ka füüsilise tervise seisukohast.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada