Leiti seos õllekõhu ja Alzheimeri tõve vahel

Leiti seos õllekõhu ja Alzheimeri tõve vahel

Vöökohal arvukaid lisakilosid kandvatel inimestel on teadlaste sõnul suurem dementsuse risk.

USA-s läbi viidud uuring, mis hõlmas üle 700 täiskasvanu, näitas, et ülekaalulisus on seotud väiksema ajumahuga, mis on teadaolevalt seotud dementsusega, kirjutab BBC News.

Avastatud seos on ajakirjas Annals of Neurology avaldatud uuringu tulemuste põhjal eriti tugev nendel, kellel on kõrge vistseraalse rasva tase (vistseraalseks rasvaks nimetatakse siseelundeid ümbritsevat rasvkude).

Ühendkuningriigis kannatab mingi dementsuse vormi all enam kui 750 000 inimest.

Bostoni ülikooli meditsiinikooli teadlased uurisid inimesi, kes olid keskmiselt 60-aastased. 70% uuritavatest olid naised.

Teadlased mõõtsid uuringus osalenute kehamassi indeksit ja vööümbermõõtu ning arvutasid skaneerimise teel nende kõhurasva koguse.

Tulemused näitasid, et kehamassi indeksi tõustes vähenes ajumaht – sama tulemuseni on jõutud ka muude uuringute käigus.

Kuid tulemustest ilmnes ka tihedam seos kõhurasva ja dementsuse riski vahel.

Seos elutähtsaid organeid ümbritseva vistseraalse rasva ja väiksema ajumahu vahel ei tulenenud üldisest kehakaalust.

Uuringu juht dr Sudha Seshadri järeldas: „Olgugi et need tulemused on esialgsed, võivad need aidata meil paremini mõista ülekaalulisuse ja dementsuse seose aluseks olevaid mehhanisme ning see võiks aidata oluliselt kaasa dementsuse ennetamisele.“

Alzheimeri ühingu uuringute juht dr Susanne Sorensen märkis: „Me oleme kõik kuulnud, et õllekõht võib mõjuda halvasti südamele, kuid kõnealune uuring viitab sellele, et liigsed kilod vöökohal suurendavad ka dementsuse riski.

See ei ole tegelikult üllatav, kuna suurt kõhtu seostatakse kõrgema vererõhu, kõrgema kolesterooli taseme ja diabeediga – need kõik on aga dementsuse riskitegurid.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada