Arstid koostavad suunised dementsuse käes kannatavatele autojuhtidele

Arstid koostavad suunised dementsuse käes kannatavatele autojuhtidele

Ameerika neuroloogiaakadeemia uute suuniste kohaselt on dementsustesti tulemused ja perekonnaliikmetelt saadud teave kõige kasulikumad abivahendid selle kindlaksmääramiseks, kas inimene on Alzheimeri tõve või dementsuse ilmnedes veel suuteline autot juhtima.

Suuniste väljatöötamiseks analüüsisid teadlased 422 Alzheimeri tõbe või muid dementsuse vorme ja autojuhtimist hõlmanud uuringu tulemusi ning andsid igaühele neist hinnangu lähtudes uuringu kvaliteedist ja tulemuste kaalukusest, kirjutab Businessweek.

Üheks kõige kindlamaks viisiks saada aimu sellest, kes sõidueksamil läbi kukuks, oli arstide poolt mälu, otsustusvõime ning tööl, kodus ja sotsiaalses elus iseseisva tegutsemisvõime hindamiseks kasutatava kliinilise dementsuse hinnangu (Clinical Dementia Ratign, CDR) tulemus „1“ või üle selle.

Californias Eurekas asuva neuroloogiakeskuse Humboldt Neurological Medical Group neuroloogi dr Donald Iversoni sõnul osutusid kasulikuks ka perekonnaliikmete ja hooldajate arvamused.

Ühes uuringus leiti, et patsiendi sõiduoskust väheseks või ebakindlaks pidanud hooldajatel oli sageli õigus. Seevastu teises uuringus leiti, et 94% Alzheimeri tõve põdejatest pidas end autojuhina ohutuks, ehkki üksnes 41% nendest suutis sõidueksami läbida.

Hiljutised uuringud on näidanud, et isegi kuni 76% inimestest, kes kannatavad kergekujulise dementsuse käes, suudavad sellegipoolest sõidueksami läbida. Muudeks ohumärkideks on: liiklusõnnetused, trahvid, sõidukilomeetrite arvu vähenemine, öösel, vihmas või muudes rasketes oludes sõitmise vältimine, agressiivsus või impulsiivsus ning väike punktide arv vaimse seisundi lühiuuringus (Mini-Mental State Examination, MMSE), mis on veel üks probleemide tuvastamiseks kasutatav mõtlemisoskuste test.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada