Lihtne mälutest võib tuvastada Alzheimeri algfaasi

Lihtne mälutest võib tuvastada Alzheimeri algfaasi

Dr Douglas Scharre on välja töötanud lühikese mälutesti, et aidata arstidel kindlaks teha, kas patsient kannatab varajaste mälu ja mõtlemisvõimega seotud probleemide käes, mis annavad sageli märku Alzheimeri tõvest.

Ajakirjas Alzheimer Disease and Associated Disorders avaldatud uuringus järeldab Ohio osariigi ülikooli meditsiinikeskuse neuroloog dr Douglas Scharre, et test suutis tuvastada 80% inimestest, kellel esines mõõdukaid mõtlemis- ja mäluprobleeme. Valepositiivne tulemus, mis näitab ekslikult probleemi esinemist, tuvastati 5% normaalse mõtlemisega inimestest, kirjutab HealthDay News.

Scharre sõnul võiks test aidata inimestel hakata varem saama ravi selliste haiguste vastu nagu Alzheimeri tõbi.

„Tegemist on korduva probleemiga,“ selgitas ta. „Inimesed ei pöördu piisavalt varakult diagnoosimiseks arsti poole; samuti lükkavad perekonnad aja kinnipanekut edasi, sest nad ei taha oma kõige suurematele hirmudele kinnitust saada. Igal juhul on viivitamine kahetsusväärne, sest tänapäeval kasutatavad ravimid mõjuvad seda paremini, mida varem neid võtma hakata.“

Testi saab teha käsitsi – Scharre sõnul võib see tulla kasuks neile, kes ei tunne end mugavalt tehnika vallas, näiteks arvuti taga. Testide tegemine võtab aega 15 minutit. Scharre on lubanud testid teha tervishoiutöötajatele tasuta kättesaadavaks.
 
„Normist kõrvalekalduvad testitulemused võiksid olla varajaseks hoiatuseks patsiendi perekonnale,“ lisas Scharre. „Tulemused võivad anda märku, et hooldaja peaks patsiendil hoolikamalt silma peal hoidma, et kaitsta tema ohutust ja tervist ning hoida teda inimeste eest, kes võivad teda rahaliselt ära kasutada.“

Uuringu käigus testiti 254 inimest, kes olid vähemalt 59-aastased. Nendest 63 läbisid kognitiivsete võimete taseme kindlaksmääramiseks põhjaliku kliinilise kontrolli.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada