Kiirem kehamassiindeksi vähenemine vanemas eas võib viidata subkliinilisele dementsusele

Kiirem kehamassiindeksi vähenemine vanemas eas võib viidata subkliinilisele dementsusele

Väike kehamassiindeks (KMI) või kiire KMI vähenemine võib teadlaste sõnul viidata subkliinilisele dementsust põhjustavale haigusele.

Artikli põhiautor, Pittsburghi ülikooli meditsiinikoolis töötav dr Tiffany F. Heghes ütles Reutersile: „Dementsuse aluseks olevad orgaanilised muutused ajus leiavad aset aastakümneid enne igasuguste sümptomite teket. Need leiud suure tõenäosusega peegeldavad seda protsessi.”

Ta pani vanematele inimestele südamele, et need ei võtaks avastust kui heakskiitu ülekaalulisusele või rasvumusele. Tulemused ei tähenda, et „rasvumus või ülekaal oleks kehale ja vaimule tervislik, kuid kaalu kaotus võib olla märk ohtlikust ajuhaigusest”.

Tulemused on saadud 1836 Washingtonis Kingi maakonnas elava Jaapani päritolu ameeriklase andmete analüüsimisel. Nad olid keskmiselt 71,8- aastased ning uuringu alguses, aastatel 1992–1994, neil dementsust ei olnud.

Autorid leidsid, et algselt ülekaalulistel ja rasvunud uuringualustel oli 44% väiksem tõenäosus haigestuda Alzheimeri tõvesse kui normaal- või alakaalulistel isikutel.

Üldiselt aeglasem KMI vähenemine (aasta kohta 1,06 ühikut vähem) vähendas dementsuse riski 63%. Uuringualuste seas, kes esmalt olid ülekaalulised või rasvunud, vähenes risk rohkem – 82%.

Autorid järeldavad: „Tulemused viitavad sellele, et ülekaalulisuse või rasvumuse korral võib aeglane kehakaalu langetamine vähendada dementsusega kulgevatesse haigustesse haigestumise riski enam kui see, et ollakse vanemas eas lihtsalt ülekaaluline või rasvunud.”

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada