Kõrget vererõhku seostatakse dementsusega

Kõrget vererõhku seostatakse dementsusega

Vererõhu kontrolli all hoidmine võib olla parim seni teadaolev viis kaitsta dementsuse eest.

Arvukate uute uuringute raames vaatlesid teadlased üksikasjalikult inimeste aju tõestamaks, et kõrge vererõhk tingib kahjustusi, mida seostatakse Alzheimeri tõve ja teiste dementsuse avaldumisvormide ilmnemisega vanemas eas. Selliste kahjustuste teke võib alata keskeas, mitu aastakümmet enne seda, kui terviseprobleemid üldse ilmnema hakkavad.

Tõendusmaterjalid on nii arvestatavad, et riiklik terviseinstituut (NIH) kutsub peagi tuhanded kõrgvererõhktõve käes kannatavad inimesed osalema ulatuslikus uuringus, mille eesmärk on kontrollida, kas agressiivne ravi – vererõhu alandamine praegu soovitatust madalamale tasemele – kaitseb paremini nii haigete südant kui ka aju.

„Kui otsida viise, kuidas saaksime ära hoida kognitiivse funktsiooni halvenemist vanemas eas, on kõrgvererõhktõve ravimine nimekirjas esikohal,” selgitas NIH neuroloogiliste häirete ja insuldi riikliku instituudi asedirektor dr Walter Koroshetz uudisteagentuurile Associated Press.

Vanus on Alzheimeri tõve ja teiste dementsuse vormide olulisim riskitegur, mis ohustab iga kaheksandat 65aastast ja vanemat inimest.

Teadlased on juba ammu täheldanud, et südamehaigusi (kõrget vererõhku, rasvumust ja diabeeti) esile kutsuvad tegurid näivad suurendavat ka dementsuse riski. Uurijad on aga aastaid arvanud, et need tegurid avaldavad mõju vaskulaarsele dementsusele, st mäluprobleemidele, mida tavaliselt seostatakse kergemate ajurabandustega ja mitte hirmutavama klassikalise Alzheimeri tõvega.

Nüüd, kui uurijad mõistavad, et paljudel, kui mitte kõikidel patsientidel esineb kombinatsioon kahest dementsuse tüübist, on need piirid hägustumas. Näib, et mingil põhjusel soodustavad sellised artereid nõrgendavad tegurid nagu kõrge vererõhk, st vererõhk 140/90 või kõrgem, ka Alzheimeri tõvega sarnaste haiguste avaldumist.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada