Laevukesed (floaters) silmas. 30.05.04 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Näen ainult ühe silmaga, 9-aastaselt silmatrauma (1974). Lapsena hakkasin kandma prille, lühinägelik.
Viimased 15 aastat on silmanägemine paigas olnud, st. -4,5. Aastal 2000 suvel tekkisid silma laevukesed (floaters). Alguses häirisid need tüütud laevukesed väga! Laevukesed silmas olid justkui kooli bioloogia tunnis mikroskoogi all uuritavad amööbikesed, tsütaplasma rakukesed, kepikesed jms. ollused.
Käisin kahe silmaarsti juures (viimati 2003), uuriti silmapõhja jt. näitajaid, kõik oli ok. Laevukeste (floaters) kohta ei osatud midagi täpset ütelda. Hiljem olen netist üle maailma nimetatud floaters kohta täiendavat infi ise lugenud.
Olen aru saanud et floaters probleemi tekkeks silmades on palju põhjuseid: ealised iseärasused, stress, kroonilised haigused, silmahaigused, vitamiinivaegus jne. Oma tüütute laevukeste "unustamise" jaoks olen ise ette võtnud järgnevat: tumenevad prillid, tumedate toonide eelistamine kodus ja tööl. Kuna minu töövahendiks on arvuti, siis olen enamus programmide puhul taustad tumedaks sättinud. Üldse olen märganud et laevukeste tulekul olen väga lugu pidama ja armastama hakanud tumedaid toone. Psühholoogiliselt olen üritanud laevukestest nö. mööda ja läbi vaadata, aastate jooksul on see vilja kandnud ning seda tüütust leevendanud. Kuid sellele kõigele vaatamata on laevukesed silmas olemas, eriti kui satun ereda valguse - üliereda päikese, taeva või lume taustale.
Teate need laevukesed tekitavad minus vampiiri tunde. Mütoloogilised vampiiridki vältisid lausvalgust ning eelistasid pimedust ja ööd.

Kas tüütutest laevukestest silmas saaks lahti?
Pisut naiivne küsimus, ega vist hetkel ei saa küll.
Mida ma peaksin veel laevukeste kohta silmas teadma?
Tuleks ehk mingeid vitamiine süüa (C,E) või teatud spordialasid teistele eelistada. Räägitakse et silmaprobleemide puhul ei tohtivat suuri raskusi tõsta (n. atleetvõimlemine).

Lugupidamisega.

Arst vastas:

dr Leo Schotter

Klaaskeha hägusustest pole võimalik lahti saada. Võiks külastada silmaarsti, kes hindaks silma seisundit, siis saaks ka suure füüsilise koormuse kohta soovitusi anda. Tavaliselt sellise suht väikes lühinägevuse puhul silmapõhja probleeme pole.