Seksuaalsus ja depressioon 18.11.08 / Seksuaalnõustaja

Külastaja küsib:

Tere,.
Hakkasin( olen 28a 1 lapse ema) oma elukaaslasega koos elama selle aasta kevadel. Algul pidasin seda vooruseks, kuid hiljem tekitas see minus muret. Nimelt puudub minu elukaaslasel huvi seksi vastu, korra (heal juhul kaks) kuus avaldab ta soovi astuda vahekorda. Viimases meievahelises vestluses püüdsin saada vastuseid sellele olukorrale. Tegemist on 37a meesterahvaga, keda ei saaks vast nimetada tüüpiliseks eesti meheks. Kelle elu/päevarezhiim on üsnagi ebakorrapärane. Töötab ta vabakutselise programmeerijana, st igapäevaselt tööl ei käi ja aktiivne ei ole . Kaks korda päevas on ta "sunnitud" õues käima, kuna koer tahab siiski õue saada. Need jäävad ka enamusjuhul ainsateks kordadeks,kui ta õue värske õhu kätte satub. Samas kui vaja, siis võib ta ka kaks kuni kolm öödpäeva jutti (ilma magamata ja ka söömata, kui ma just ise ei toida teda vahepeal) tööd teha. See seisneb selles, et enamuse ajast istub ta arvuti taga. Kuid samas soovikorral on ta võimeline ka 20 km maha matkama, kuid seda eelkõige siis looduses.Kuna oleme mõlemad amatöörfotograafid, siis aegajalt ikka teeme väljasõite. Kui teen ettepaneku minna kuskile pildistama, siis on ta valmis ükskõik mis kell üles ärkama, kasvõi siis kui on saanud vaid paar tundi magada, et minna pildistama. Ta paistb siis nii reibas ja entusiastlik. Kui ettepanek tuleb ükskõik mis muus vallas, siis puudub tal igasugune soov ja tahtmine ennast liigutada. Vahle harva on nõus ka jalutama minema. Mulle paistab mu mees olema kergete depressiivsete kalduvustega. Ta ei näe põhjust, miks ta peaks nägema ja tahtma elust midagi enamat, kui tal on. St näiteks lapsi, paremaid elutingimusi jne. Hetkel tundub ta lihtsalt panustavat eksisteerimise peale.Suuri muresid tal ka ei ole. Vanematelt päritud 3 toaline mugavustega korter, kus vaja vaid makse maksta, 2 aasta tagune väikelaen, millest hetkel pool makstud. Mina, kes ma hoolitsen toidu eest, et oleks alati kapist võtta. Vahel on kommunaal maksed lausa paar kuud maksmata. Alkoholi väga tihti ei pruugi, kuid kui pruugib,siis on võimeline seda tegema üsna suurtes kogustes,(seejuures pean suureks koguseks 0,5-1l kanget alkoholi, brändi, konjak või viin, või segamini õlle jaa veiniga) üldjuhul muutumata seejuures kuidagigi agressiivseks või meelevaldseks,pigem vastupidi. Miks ta nii palju alkoholi korraga pruugib, ta ütleb, et ei suuda pidama jääda. Niipalju kui majast alkoholi leiab, kõik ka ära joob. Kuid kui alkoholi ei ole,siis ta nö ei "sügele" ka väga selle järgi. Vahel tarbib lahjat alkoholi, õlut. Selle keskmised kogused on kuskil 5-10 pudelit ööpäevas. Õlle aitab tal üleval püsida ja tegeleda nii töö kui muude asjadega. Täiesti mõistetamatu minu jaoks, minu puhul toimib sootuks vastupidi. Kui ta alkoholi tarbib, on näha, kuidas kõik "ahelad" ta ümbert kukuvad ja ta paistab olema palju elurõõmsam ja suhtlemisaltim. Tal on siis soov ise vestlus alustada, ja soov vestelda erinevatel teemadel, Siis on ka võimalik vestelda meid puudutavatel teemadel. Kuigi mina teeks seda meelsamini siis kui ta kaine on, kuid siis ei õnnestu mul teda kuidagi vestlema saada. Ka kipub ta siis rohkem tundeid avaldama, kuigi teeb seda ka kainespeaga, kuid siis vähe tagasihoidlikumalt. Muidu on ikka nii, et ta püüab hoiduda suhtlemast, tema väidab et pole midagi rääkida ega öelda. Olen talle pidevalt mõista andnud, et kui tunneb midagi mis talle ei sobi või ei meeldi, või painab hinge, et võtku see teema üles ja arutage seda siis minuga. Kuid, ta ütles,e t ega ta mingi naine eiole, et hakkab iga asja pärast lobisema.
Tavaline päev meie elus näeb välja selline. Magab mees tavaliselt kuskil kella 3-5-ni päeval, sest enamuseajast läheb ta magama alles 3-5 ajal hommikul. Vahel võib ta ka 12-16 tundi jutti magada. Tõuseb üles aegamööda, kohanemine võib võtta ligi pool tundi kuni tund. Tavaliselt ei soovi ei kohvi ega võileibu süüa. Käib tualetis, teeb suitsu ja siis istub arvutitaha, kus ta veedab enamuse oma päevast. Kas teeb tööd, uurib erialaseid asju internetis, täiendab ennast või surfab niisama. Tal paistab alati olevat tohutult tegevust seal arvuti taga. Vahel tegeleb ka muusikaga, see on ka ainuke tegevus, kus ta on arvutitaga olles aktiivne. Sest pilli mängides läheb teinekord lausa nahk higiseks (mängib basskitarri, viimased 20a). Päeval kui tuleb koolist koju minu 8a tütar, kontrollib tema koolitöid, kuid nõnda, et arvutitagant ei lahku, tütar viib tööd talle näha. Õhtul kui tulen töölt koju mina, siis kella 18.00 või 19.00 ajal on õhtusöök, mehele on see päeva esimene söök. See on ka suurem järjestikune aeg, mil ta on arvuti tagant ära. Enamuse ajast ta istub söögilauas ka raamat või ajaleht käes. Minu tütrelt nõuab vaikust söögi ajal. (ise samas lugedes raamatut!) kell 21.00 panen tütre magama, tegelen oma toimetustega, tihti istun ise ka arvuti taha, et uurida oma pilte ja tegeleda võibolla mõne töötlusega, uurin materiale internetist või surfan niisama. Vahel vahetan paar sõna mehega, kuid enamuse ajast on ta "hõivatud". Kella 23 ja 24 vahel lähen mina magama, mees jääb veel hommikul kella 2-5-ni arvutitaha istuma ja tegelema. Ja tuleb alles siis magama. Küsisin, et kas tal on kogu aeg olnud nii vähene huvi seksi vastu, vastas et ei. Ei teagi millest see tingitud võib olla. Soov oleks ka ühiseid lapsi muretseda, sellega oli ta nõus, kuid millal seda enam vastata ei osanud. Vell mitte. Kuid siinkohal on mul mure, kas ta ikka on võimeline lapsi saama? Kuna ise sooviksin saada last järgmise aasta numbri sees (kuna põen alates selle aasta kevadest 2. tüübi diabeeti, siis esimese paari aastaga tüsistuste oht on suht väike ja risk nii minu kui lapse tervisele oluliselt väiksem).
Ka on tal probleeme suhtlemisel, minu tütrega, suvelõpul käisime ka prenõustaja juures, laste tugikeskuses, et saada lahendust probleemile. Käisime koos seal kokku paaril korral, mina loomulikult rohkem. Tulemusi küll on, kuid väga väikesed.
Ka minul ei ole tema kõrval kerge olnud, seoses pingetega tööl ja suhetes. Olin depressiooni äärel. Kuna kevadel avastati diabeet, siis see oli mulle suureks shokiks ja pole sellest veel siiani päris toibunud, siis sügisel olukorra kriitiliseks muutumisega ( suhted minu tütre ja elukaaslase vahel, minu tervis, mehe seksuaalne mitte huvitatavus, suhted minu ja elukaaslase vahel) siis lasin perearstil endale välja kirjutada antidepressandid. Tänu neile tunnen praegu, et tulen olukorraga toime. Tean, et asjad ei saa niimoodi edasi minna ja tuleb pöörduda abi poole, siis ehk oskate anda meile kohest nõu, mida teha, milliseid meetmed kohe kasutusele võtta. Ja teiseks, ehk oskate soovitada, kuhu ja kelle poole tuleks meil/mehel pöörduda, et saada jagu nendest probleemidest. Pelgalt psühholoogist siin vast ei aita, ilmselt läheb tarvis ka seksoloogi nõuannet. Või ma ei teagi mida. Ei oska ise kuidagi hakata seda probleemi mingist otsast harutama.
Nii palju veel, et oleme tallinnas.

Arst vastas:

Lemme Haldre

dr Lemme Haldre

Psühholoog-psühhoterapeut, kliiniline seksuoloog

Erakliinik Elite

Tere
Tänan Teid põhjaliku kirja eest.
Mulle tundub, et Teie elukaaslase ebatavaline elustiil on kujunenud väga ammu, mistõttu ta enam ei märka selle mõju talle endale ega ümbritsevatele inimestele. Põhjuseid võib siin olla üks või mitu- teatud kaasasündinud isiksuseomadused, kasvatus, harjumused kui ka depressioon või teised tervisehäired. Mõnikord on arvutisõltuvusega inimesed harjunud oma seksuaalseid vajadusi rahuldama interneti abil, mistõttu seksuaalelu reaalses maailmas jääb unarusse.
Samas on Teie mehel huvisid (lugemine, fotograafia), mille abil on ehk võimalus saavutada paremat dialoogi.
Nüüd Teist endast. Saan aru, et olete noor naine, kes soovib saada last võimalikult turvalisse keskkonda. Ema ja isa kes ei saa kontakti ja ei suhtle omavahel pole kuigi soodus kasvukeskkond. Igal juhul ei pääse Te oma elukaaslasega seetõttu rääkimisest. Depressiooni kahtlust tasuks arutada perearstiga.
Ilmselt tasuks uuesti proovida ka paarinõustamist. Saan aru, et olete käinud küll seoses lapsega tugikeskuses, kuid sügavamalt paaritööd pole Te oma suhtega teinud. Leidke endale pereteraapia väljaõppega inimene. Mehe vähene seksuaalhuvi on pereelu ainult üks komponent, mis on mitme teise küljega seotud.
Seksuaalprobleemide osas võiks elukaaslane rääkida meestearstiga ja kontrollida oma tervist. (Asub Tallinnas Gonsiori tn. 3.)
Loodan väga, et leiate häid lahendusi ja laps sünnib tervesse perekliimasse!
Lemme Haldre