4,5 aastane laps rahuldab ennast ise. 07.12.15 / Seksuaalnõustaja

Külastaja küsib:

Tere, minu 4,5 aastane tütar rahuldas ennast ise esimest korda umbes 2 aastaselt, kui ta oli veel mähkme kandja. Kuna me ei saanud teda kuidagi potile, siis päeval oli kodus ta ilma mähkmeta, aga külas ja une ajal kandis mähet. Sellel teemal perearstiga rääkides, arvasime, et see võib olla sellest, et laps veel mähet kannab. Peale seda läks ta lasteaeda. Potil käimise õppisime ka siis ära. Mingi aeg see eneserahuldamine vähenes ja lootsime, et kaob. Mingi vahe oligi pikk vahe sellel. Siis laps vahetas rühma. Praegune lasteaiarühm on tal selline eelkoolitaoline, kasvatajad on õpetajad. Kõik käib kellaajaliselt ja mänguaega on suhteliselt vähe. Range kord. Alguses arvasin, et see sobib meie lapsele, kuna tema tahab väga kooli minna juba ammu ja talle meeldib õppida.
Mingi aeg avastasime, et eneserahuldamine on tagasi. Lootsime, et laps teeb seda ainult kodus. Mõnikord viisime ta tegevuse lihtsalt mujale, aegajalt pahandasin, siis jälle proovisin seletada, et nii ei teha. Miski pole mõjunud. Siis tuli ka esimene signaal lasteaiast. Rääkisime lühidalt sellest ja leppisime kokku, et anname talle aega.
Nüüdseks teeb tütar seda kodus ainult siis kui on uneaeg ja ta pole piisavalt väsinud, et kohe uinuda. Lasteaias aga möödunud reedel pidas õpetaja mind kinni ja hakkas rääkima, et laps teeb seda enne magamaminekut jätkuvalt. Tema olevat sellest häiritud ja soovitas mul spetsialisti poole pöörduda. Lapsel olevat ka enne mingit võistlust, siis kui ta teab, et peab kas hästi võistlema või esinema, suur ärevus sees. Käekesed kohe nagu värisevat. Kodus pole kunagi sellist asja märganud. Kui on vaja olnud esineda näiteks jõuluvanale luuletust lugeda siis ta tavaliselt seda lihtsalt ei tee ja meie pole ka sundinud, kuna oleme arvanud, et ta on häbelik. Lasteaias, aga peavad ju kõik osa võtma. Õpetaja väitis mulle, et ma peaksin ikkagi vaatama, et mis talle seda muret tekitab. Isegi käis läbi väljend, et laps on midagi kodus näinudvõi midagi taolist. Meil on ka suurem poeg, 9 aastane. Temaga pole sellist probleemi olnud.
Tütart omast arust väga hoiame, kuna ta on väga oodatud meie perre (kuna ise põen artriiti ja polnud kindel kas saan sünnitada rohtude pärast). Eriti hoiab teda issi. Täna peale reedest vestlust suhtlesin ka perearstiga, kellel pole eriti tüdrukutega sellisel teemal kokkupuuteid olnud. Tema soovitas pöörduda kliinilise seksoloogi poole. Tema kardab, et kui see jätkub ka kooli ajal, et probleem võib siis süveneda. Mis peaksin ette võtma, kelle poole pöörduma? Kas see võib olla sellest, et lasteaias on liiga pingeline? Pean muidugi ära mainima, et muidu tütrele väga meeldib lasteaias ja ta ei kurda mulle, et seal on raske. Aga mõtlema pani see, et õpetaja sõnul on ta seal enne esinemisi/võistluseid väga ärevil.
Kodus on ta pigem selline julge. Vahel kalevad suure vennaga, aga üldjuhul saavad väga hästi läbi.
Mis peaksin edasi tegema?
Murelik ema.

Arst vastas:

Lemme Haldre

dr Lemme Haldre

Psühholoog-psühhoterapeut, kliiniline seksuoloog

Erakliinik Elite

Tere
Mulle tundub, et tõesti muretsete liialt palju. Selles vanuses lapsed kipuvad tõesti ärevuse korral ennast rahuldama (uus sõna väikelaste kohta on "unnutama"). Rohkem teevad seda ärevusele kalduvad lapsed. Ärakeelamisega ja pahandamisega midagi siin ei saavuta. Küll võib lapse tähelepanu mujale suunata ja õpetada asendustegevusi, mida saab teha näit. enne esinemist. Selleks võivad olla mitmed sõrmemängud-harjutused või hingamisharjutused. Tavaliselt läheb see enne kooli üle.
Kui nüüd aga tahaks õpetajaga kaasa rääkida, siis võiksite ju korraks mõelda ega 9.a. poeg pole tütrele seksuaalse sisuga pilte jm. arvutist või nutitelefonist näidanud või sõpraega õe kuuldes seksijutte rääkinud?
Kui aga tundub, et täiskasvanute seksuaalelu on lapse silmade eest varjatud ja laste omavahelised suhted eakohased, siis pole muretsemiseks põhjust.
Kui aga kasvataja meelest siiski laps on rühmas ärevam kui teised, siis võiksite pigem lastepsühholoogi poole pöörduda, kes tegelb ärevuse maandamise oskuste õpetamisega.
Lisainfot saate R. Caissatore raamatust "Laste seksuaalkasvatus". Soovitan väga raamatukogust raamat laenata ja lugeda.

Ilusaid saabuvaid pühi pere seltsis!
Lugupidamisega L. Haldre