reumatoidartriidi puhul kiire ravi vajadus 26.04.05 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Mul on diagnoositud reumatoidartriid. Haiguse esmakordne tõsisem ägenemine toimus aga alles mõned kuud tagasi. Ühel päeval näiteks on sõrmed paistes ja kanged, siis saavad need korda ja kerge valu ning paindumatus liigub jalgadesse, varvastesse jne. Mõneks päevaks kaovad probleemid jälle ära, siis hakkab uues liiges tundma andma. Viibin ajutiselt välismaal, kus käisin ka perearsti juures. Kui ütlesin arstile, et suuri valusid mul pole (rohkem tuim valu) ja öösel üldse liigesed probleeme ei tekita, siis otsustas arst ravimeid mitte kirjutada. Arst tegi analüüsid, vereanalüüs oli korras ja põletikku ei näidanud. Reumaanalüüs näitas küll kõrget reumafaktorit, aga mitte põletikku. Kuna põletikku polnud, ei tahtnud perearst ka eriarstile saata. Kümme päeva võtsin küll Arcoxia´t, kuid ravi möödudes tulid probleemid jälle tagasi. Tundub, et üks varavs võib ka juba muundunud olla, sest sinna kasvas hiljuti pisike "punn" peale.
Kas peaksin arstilt koheselt nõudma enamt ravi või ootama, et äkki probleemid mööduvad, või ootama, kuni valud ja probleemid veel kasvavad ja siis arst otsustab ravimeid välja krjutada. (Raviks oleks Arcoxia).
Kui ma 4-5 kuud midagi ette võta ja liigesed püsivad kergelt valulike ja vahel kangetena, kuid situatsioon ei lähe hullemaks, kas see võib edaspidi "kätte maksta" ja tulevikus ravi raskemaks muuta?

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
kui teil on kindlalt RA diagnoositud, siis ravida ainult Arcoxiaga on vale.
Arcoxia alandab veidi põletikku ja leevendab valu. RA puhul on aga vaja nn.haigustmodifitseerivat ravi, mis muudab inimese immuunvastust. Kui sellist ravi peal ei ole, siis haigus progresseerub üsna kiiresti ja liigesdeformatsioonid tekivad ruttu. Nii et - eriarsti juurde!