reuma ja kurgumandlid 11.06.01 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Olen 35.a., pool aastat tagasi elasin üle südame mitraal- ja aordiklapi plastika.

Hiljuti arstil käies, selgus, et vereproov näitab põletikulist protsessi, mis ei

kadunud ka pärast 20-ne päevast antibiootikumi kuuri.Perearst leidis, et ainuke

asi, mis niisugust põletikku tekitada võib on kurgumandlid ning saatis kurguarstile.

Kurguarst omakorda leidis, et mandlid on pealt ilusad, aga võiks nad ära lõigata

ikkagi, kuna pisik võib "elutseda" ka mandlite sisemistes kudedes.

Kas peale kurgumandlite eemaldamist reuma enam endast märku ei anna?

Kas on mingi kindlam moodus kurgumandlite eemaldamise vajaduse määramiseks?

On ju tegemist ikkagi kirurgilise vahele segamisega ja lihtsalt igaks juhuks ei

tahaks küll lõigata lasta, veel ju selgelt meeles eelmise operatsiooni õudused!

Ette tänades!

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere,

Teie kirjast kahjuks ei selgu, kas tegemist oli kindlalt reumaatilise kombineeritud klapirikkega või mõne kaasasündinud defektiga. Kui on vana reumaatiline protsess, siis jääb üle ainult imestada, miks veel mandlid alles on.

Samas, kui juba on klapiproteesid( sõltumata põhjusest) , siis tuleb IGAL JUHUL likvideerida kõik võimalikud põletikukolded. Samuti tuleb jälgida klappe.

Põletik võib olla ka klappidel. Sagedaseks põhjuseks on ka mittekorras ja põletikulised hambajuured( juurealused)

Igal juhul peaks sellega tegelema kardiloog, mitte perearst.

Kui siiski reuma on põhihaiguseks, siis ka peale mandlite eemaldamist võib olla ägenemisi. Tegemist on siis juba autoimmuunse haigusega, mille on vallandanud streptokokkinfektsioon. Viimase kõige tüüpilisem esindaja on kas äge angiin või krooniline mandlite põletik. Üheks kindlaks näitajaks oleks AOS - tiiter. Kui väiksemgi kahtlus on, siis igal juhul tuleb mandlid eemaldada.