mandlid ja reuma 05.05.05 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere, mure järgmine. Olen 26-aastane naine. Aastaid on olnud mure põletikuliste kurgumandlitega ja aastaid on raviks kirjutanud perearst antibiootikume. 1,5 aastat tagasi käisin mandlioperatsioonil, peale seda olen antibiootikume tarvitanud veel vähemalt kolmel korral. Perearst ütleb on mul osaliselt jäetud parem kurgumandel alles, polikliiniku kurguarst kinnitas sama ja et kurgus on ka bakter alles, sõin jälle uued antibiootikumid, mis arstide sõnul pidid nüüd mõjuma kuna on uue toimega, Klacid oli vist. Käisin ka opereerinud arsti juures, et ehk oleks vaja uus lõikus, tema väitis, et allesolev osa on neelumandel ja seda ei ole vajalik(võimalik) opereerida ning, et aastate möödudes läheb tervis paremaks ja et lõpetagu ma nende antibiootikumide manustamine ära, polevat kasu ja kõrvaltoimetega. 2 kuud tagasi läks mul pöidlaliiges valusaks, samuti hüppeliiges kannakõõluse juurest, nad ei valuta ega ole paistes, kuid teatud liigutustes on valusad. Kuna mingi vereanalüüsi näitaja oli 431, kuigi normaalne on`

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Pöidlaliigese ja kannakõõluse valu ei pea just tingimata tõsist kroonilist liigeshaigust tähendama. 431 on ilmselt ASO tiiter ja norm on alla 200. Ega kurk ja kurgumandlid pole ainus koht, kus streptokokk võib kasvada. Kas hambad on korras?
Samas mandlioperatsioonist jäänud haige jääkkude võib probleemi tekitada küll. Võtke veel üks kurguspetsialisti(opereeriva) arvamus!