Pratsetamooli koostis 22.11.10 / Ravimid

Külastaja küsib:

Inimene põeb haigust ADHD (Attention deficit hyperactivity disorder) ja arsti poolt on talle määratud kallis ravim, mille põhiline toimeaine on karbamasepiin, kuid ta ei taha neid osta. Ostab selle asemel käsimüügist hoopis paratsetamooli väitega, et selle koostisse kuulub samuti karbamasepiin. Paratsetamooli kasutusjuhendist koostise nimekirjas ma seda ei leia, ainult et paratsetamooli ei tohiks koos karbamasepiiniga võtta! Kas paratsetamool mingisuguseski koguses sisaldab karbamasepiini?

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Parasetamool ei sisalda karbamasepiini.
Selline arvamus võis tekkida paratsetamooli (Efferalgani näitel) infolehe lohakal lugemisel, seal on read:

Samaaegne kasutamine ravimitega, mis põhjustavad maksensüümide induktsiooni, nagu nt teatud uinutid ja krambivastased ravimid (muuhulgas fenobarbitaal, fenütoiin, karbamasepiin), samuti rifampitsiin, võib põhjustada maksakahjustust muidu kahjutute paratsetamooliannuste juures.

Kalle Kurvits