küllastamata rasvhapped 22.08.01 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere! Palun infot, kas omega 3 rasvhapped = monoküllastamata rasvhapped ja omega 6 rasvhapped = polüküllastamata rasvhapped? Või on vastupidi.

Tänan ette

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Mõlemad on polüküllastamata rasvhapped.

Rasvhapped jagunevad küllastatud ning mono- ja polüküllastamata rasvhapeteks. Küllastatud rasvhapped on ühendid, milles pole kaksiksidemeid. Tuntumad on palmitiin- ja steariinhape.

Monoküllastama rasvhappes on üks kaksikside, levinum on oleiinhape. Rasvhappeid, milles leidub rohkem kui üks kaksikside, nimetatakse polüküllastamata rasvahapeteks. Omega-3, omega-6 ja omega-9 rasvhapete number märgib esimest kaksiksidet omavat süsiniku aatomit loetuna ahela otsmisest (omega) süsinikust. See jaotus on sisuline, sest erinevatel omega rasvhapete variantidel on inimorganismis mõnevõrra erinevad ülesanded.

Lihtsustatult- omega-3 on hea, omega-6 paha, seda sellel juhul kui toidus puudub teatav tasakaal nende vahel. Pigem aga on omega-3 rasvhappeid puudu ja tuleb juurde anda. Omega-6 rasvhapped on vajalikud samuti, kuid tasakaalu puudumine omega-3 ja omega-6 vahel arvatakse olevat paljude hädade põhjus.

Kalle Kurvits