Omega-3 23.02.08 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere,

Pikemat aega siin mõelnud, et peaks hakkama tarvitama toidulisandit Omega-3. Pidi hea olema südamele, veresoonkonnale ja ka ajutegevusele. Lisaks siis uuringuid teostatakse ka psühholoogiliste häirete alal jne.

Minu allikas:
http://en.wikipedia.org/wiki/Omega-3_fatty_acid
Lisaks siis üks BBC doksari (The Human Mind), kus tehti sellega vapustavaid etteasteid.

Küsimused sel teemal aga siis järgmised:
- Mis sellest plaanist arvatakse? On see mõistlik investeering? (Kalatooteid kahjuks tarbin väga harva)
- Kas manustada võib ka siis kui ollakse pikemat aega tarvitanud antidepressante (ParoxetinHexal20) ja rahustit Xanax? Kuidas nende koosmõju on?
- Mis asi on täpsemalt Omega-6 ja kuidas on see seotud Omega-3ga? Sellele täpset vastust ei leidnud :(
- Kus Eestis on toidulisandit Omega-3 müügil? On seda võimalik saada lihtsalt apteekidest käsimüügist või peaks olema retsept? Millist Omega-3 toodet täpsemalt eelistada?

Vastust ootama jäädes!
Tänud ette!

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Mõlemad, Omega-3 ja Omega-6 on polüküllastamata rasvhapped.
Rasvhapped jagunevad küllastatud ning mono- ja polüküllastamata rasvhapeteks. Küllastatud rasvhapped on ühendid, milles pole kaksiksidemeid. Tuntumad on palmitiin- ja steariinhape.
Monoküllastamata rasvhappes on üks kaksikside, levinum on oleiinhape. Rasvhappeid, milles leidub rohkem kui üks kaksikside, nimetatakse polüküllastamata rasvahapeteks. Omega-3, omega-6 ja omega-9 rasvhapete number märgib esimest kaksiksidet omavat süsiniku aatomit loetuna ahela otsmisest (omega) süsinikust. See jaotus on sisuline, sest erinevatel omega rasvhapete variantidel on inimorganismis mõnevõrra erinevad ülesanded.

Kalaõli kõrval muutub üha populaarsemaks linaseemneõli.
Linaseemneõli enamtähtsateks komponentideks on küllastamata rasvhapped: alfa-linoleenhapet 60% (Omega-3), linoolhapet -20% (Omega-6) ja oleiinhapet 10% (Omega-9). Küllastamata rasvhapete sisalduse poolest ületab linaseemneõli 2-kordselt kalamaksaõli.
Inimese organismis peab tingimata olema Omega-6 ja Omega-3 rasvhapete tasakaal, mis on inimese elutegevuseks asendamatu. Omega-3 rasvhapped normaliseerivad lipiidset ainevahetust, mis tagab kolesteriini-, triglütseriidide ja beeta-lipoproteiidide taseme alanemise. See aga ennetab ateroskleroosi ja südame isheemiatõve, hüpertoonia arengut, soodustab arteriaalse vererõhu alanemist. Nõnda kui Omega-3 rasvhapped on närvikoe, silma võrkkesta ja südamelihaste struktuurseteks elementideks, siis parandavad need tegelikult pea- ja seljaaju, silmade ja südame funktsionaalset seisundit. Ennetades trombotsüütide kleepumist, vähendades trombide tekke riski, hoiavad ära infarktide ja insultide teket. Blokeerides leukotrieenide (põletiku mediaator) tegevust, omega-3 rasvhapped on allergiavastase toimega, mis on eriti tähtis haigete puhul, kes kannatavad bronhiaalastma, allergiliste dermatooside (psoriaas, ekseemid jt.), pollünooside all.
Omega-6 rasvhapete puudust organismis enamasti ei ole ja juurde on vaja anda Omega-3, et tasakaal oleks sobiv.
Apteegis on Omega-3 tooteid palju, külastage mõnda apteeki ja laske proviisoril soovitada. Tegu on toidulisanditega.

Kalle Kurvits