rasedus 08.06.09 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 38a naisterahvas ja ootan 4-ndat last rasedust peaks olema 6nädalat+5 ultrahelis käidud 27-ndal mail viimane menstruatsioon oli 25-ndal aprillil.Ultrahelis oli kõik korras.Aga küsimus selline et olen tundnud kõhus nagu menstruatsiooni valusid väga tugevalt ei valuta aga nagu häiriks ei määri ja paar korda on olnud ka kõhu kõvaks tõmbumist.Eelmiste lastega pole nagu selliseid valusid küll olnud.Eelmised rasedused on olnud küll normaalsed kuid kaks viimast last sündisd enneaegsetena 1995 a sündinud laps 33 nädalal ja 2007 ndal aastal 36 ndal nädalal esime laps 1991 sündis 38 ndal nädalal.Ja vahest on ka nagu raskustunne rindade all.Kas peaksin pöördauma arsti poole ja kas on vajalik haigla ravi. Ja enne viimast last oli rasedus ka 1998 aastal ja laps sündis 28-dal nädala ja peale 9-nat päeva suri olin ise enne seda haige bronhiidis ja siis keskõrvapõletikus. Lapsele kirjutati surma põhjuseks üsasisene kopsupõletik.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Käesolev rasedus on väga väike ja teha järeldusi kaugele ette ei oleks õige. Küll aga on tegemist TSA-tüsistunud sünnitusabi anmneesiga. 1998 oli tegemist sügava enneaegsusega ja üsasisese infektsiooniga. Lisaks veel 2 enneaegset sünnitust.
Sagedasimad raseduste katkemise põhjused ongi seotud infektsioonidega, eriti viirusinfektsioonidega.
Soovitused:
-hakakae tarvitama uusi Livol Multi Total vitamiine rasedatele
-lisaks foolhapet alates 1-2 mg ööpäevas väärarendite profülaktikaks
-hoiduge viirusinfektsioonidest, õhutage sageli ruume, viibige värskes õhus
-kontrollige hammaskond hambaarstil ja üldine tervis oma perearstil
Kaasajal ei kasutata agressiivset taktikat "raseduste säilitamiseks". Kui rasedused katkevad enne 12. nädalat, siis suurel enamusel on tegemist geeni- või kromosoomimutatsioonidega.
Saate juurde lugeda artiklit avalehel korduvatest raseduste katkemistest.
Saate säilitada nn. raseda režiimi, vältida füüsilist ja vaimset ülekoormust. Alakõhuvalude ajal tuleks hoiduda ka suguelust.
G.Litter, www.naistearst.ee
http://www.apollo.ee/product.php/0761893