toonused 07.08.06 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!

Kas 22. rasedusnädalal on normaalne, et emakas tõmbub 6-7 korda päeva jooksul toonusesse (mõnel juhul on pingetunne küll nii kerge, et ma pole kindel, kas see on toonus, teisel juhul aga muutub emakas tõepoolest kivikõvaks ja ümmarguseks). Need kokkutõmbed ei kesta kaua ega ole järjest. Ämmaemand ütles, et kui toonused tekivad, pole väga vaja muretseda, sest need on raseduse loomulik osa, kui neid pole just liiga palju. Aga unustasin küsida, kui palju on palju. Toonuste ajal siputab ka laps rohkem, kas see võib toonuseid põhjustada või vastupidi - tähendab hoopis, et ta tunneb ennast nende ajal halvasti? Olen väga tänulik, kui leiate aega vastata.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Emaka mõningane toonus häirib tavaliselt esmasrasedaid. Ilma läbivaatuseta on raske öelda, kas see on normaalne.
Ohumärgiks on see, kui toonuse aeg pikeneb ja toonus muutub regulaarseks, on valulik, lisandub veresegune voolus, loote liigutused on liiga tugevad ja valulikud või vastupidi ei tunne loote liigutusi jm.
Soovitused:
-külastage loenguid rasedatele, kus ämmaemandad õpetavad toonust jälgima ja lugema
-külastage rasedate võimlemist ja ujumist
-toonuse ajal rahunege, loobuge füüsiliset koormusest, vahel ka suguelust
-kasuks on raviteed oma vanaema aiast, vm.
Kui mure on suur ja magamine häiritud, tasub pöörduda sünnitajate vastuvõtutuppa, kus saab alati hinnata loote seisundit ultraheliuuringuga, loote südamelöökide detektoriga ja KTG-ga-loote südamnelöökide registreerimisega.
Arst saab hinnata emaka kaela pikkust.
G.Litter
www.naistearst.ee