valu raseduse alguses 08.06.06 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

kas menstr.sarnased valud on raseduse alguses normaalne ja kui on miks?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Suure tõenäosusega on, kui nad on vähehäirivad, mitteregulaarsed, mittehoovalud, mööduvad ja ei kaasne veresegust eritist.
Enamasi on see häiriv esmasrasedatel, kuna kogemus raseduste füsioloogia kohta puudub. Ka siis, kui on eelnenud katkemised, on organism valvas ja ärevuses.
Põhjuseks arvatakse olevat emaka kasvamine ja suurenemine, mille tõttu on valu põhjuseks veresoonte, närvide ja lihaskoe venitus ning surve naaberorganitele. Ka hormoonide muutused organismis on tajutavad.

Soovitused:
-ebamugavuse ajal allkõhus loobuda ajutiselt "rajudest" vahekordadest
-püüda olla rahulik, juua rahustavaid raviteesid
-jälgida oma organismi
-loobuda raskuste tõstmistest, füüsilisest koormusest (remont, mööbli ümberpaigutamine on sagedasemad)
-külastada rasedate vesivõimlemist ja võimlemist, suhelda teiste kogenud rasedatega
-külastada rasedate loenguid
G.Litter
www.naistearst.ee