Soovimatu rasedus 10.07.04 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,
probleem seisneb sellest et enda üllatuseks jäin rasedaks ja ma ei tea kes on lapse isa (valikuid on 2). Kas on võimalik seda kuidagi ka kindlaks teha. Olen kuulnud DNA proovidest. Kas see võiks aidata?

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Kui Teil on regulaarne menstruatsiooni tsükkel, siis viljastumisaega arvestades võiksite vaadata (oletada), kumb partner on tõenäolisem lapse isa. Ovulatsiooni eelselt ja vahetult järgselt on viljastumise tõenäosus tunduvalt suurem, kui menstruatsiooni eelselt või järgselt.
DNA analüüsiks oleks vaja kõigi osapoolte ja ka lapse DNA materjali (verd). Tavaliselt tehakse see peale lapse sündi. Isaduse tuvastamine DNA analüüsidega võib olla kohtuväline (see tähendab, et kõik osapooled on sellega nõus ) või kohtu poolt ette nähtud (näiteks alimentide välja nõudmiseks). Võiksite lugeda ka www.dnatest.med.ee
Täpsema informatsiooni saamiseks soovitan pöörduda geneetika keskusesse telef: 7422167, 7422168
Tervitades Aire Sekavin