lapse asend 03.02.04 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Mul on selline küsimus, et kuidas paikneb laps emakas 27 rasedusnädalal? 9 nädalat tagasi käisin ultrahelis, kus öeldi, et laps on jalgseisus. Siis oli liigutusi eriti kõvasti tunda emakaalaosas, justkui trambiks laps emakakaelal. Vahepeal andis ta suuremaid mükse ülespoole ribide suunas ning allpool justkui tegevust ei olnudki. Nüüd on kõige tugevamad löögid paremal küljel, kus liigutamise ajal ka peenikest jäset tunda on. On see käsi või jalg, ei tea, aga kuna löögid on tugevad, siis võibolla jalg. Vasakul poolel on vaikne, ehk on seal pea. Õrnemad silitavamad liigutused on tunda emaka alaosas. Kas võib olla, et lapsel on veel nii palju ruumi, et ta saab end pidevalt erinevasse asendisse keerata? Kas pole sellisel puhul karta, et ta end nabanööri mässib? Nii mina kui mu õed-vennad on olnud looteeas väga aktiivsed liigutajad ja kõik oleme sündinud nabanöör ümber kaela, kellel 1, kellel 3 korda. Millal peaks laps pea allapoole keerama ja kas seda uuritakse ka enne sünnitust, et kas ta ikka on peaseisus ja ega tal nabanööri kaela ümber pole?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere! Esialgu võib laps olla väga erinevas asendis, küll pea all ja risti või jalad all. Liigutab laps seetõttu , et tal on ruumi palju. Raseduse lõpupoole ruumi jääb vähemaks ja umbes 35-ks rasedusnädalaks on lapsel valik tehtud.
Normaalne asend on pea allpool ja tuharad ülala. Sealpool kus on jalad ja käed(küljel tunnete ka liigutusi ja tõukeid). Mõningatel juhtudel toimub veel asendi muutus hiljem, juhul kui lootevett on palju näiteks. Kaks nädalat enne sünnitust peaks pea nihkuma sügavamale vaagna sissekäiku, siis võib tekkida teil survetunne ja raskustunne põiele ja alakõhu piirkonda. dr Kadastik