looote liigutused 21.12.03 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere! Olen oma lapseootusega juba lõpusirgel, kohe lõpeb 39. nädal. Tahtsin küsida üht asja, mis mind tegelikult vaevas mõni aeg tagasi (umbes 30. - 35. nädalal). Küsisin sama asja ka enda arstilt, kes selles probleemi ei näinud, aga ma ei tea, kui hästi suutsin talle olukorda kirjeldada. Minu lapsuke on kogu aeg olnud üsnagi aktiivne, raseduse lõpupoole on tema liigutused kohati vägagi jõuliseks muutunud. Häirima hakkas mind see, et tal oli nö kombeks end küllaltki sageli tugevasti välja sirutada (nii mulle läbi kõhu tundus). Praegu tunnen seda vähem, ise arvan, et lihtsalt ruumipuuduse tõttu (aktiivselt liigutab ta end ikka). Varem oli nii, et peaaegu alati, kui ta end elavamalt liigutama hakkas, lükkas ta jalgadega tugevasti vastu emakaseina ja teisele poole kõhtu tekkis suur kühm (selg? õlg?). Puudutuse peale tõmbas ta end enamasti tagasi, mõnikord ka mitte. Siis oli mitme sekundi vältel tunne, nagu oleks mul puuhalg põiki kõhus. Tean küll, et loode end ikka aegajalt sirutab, aga kas see on normaalne, kui ta teeb seda üsna sageli ja nii jõuliselt? UH uuringul küll midagi eriskummalist ei paistnud, aga siis ta ka nii ennast ei liigutanud. Ainuüksi mõte, et mu lapsega võiks midagi korrast ära olla, teeb mind lihtsalt haigeks. Kardan, et ei suuda selle ärevuse tõttu isegi sünnitusele keskenduda.
Olen Teile vastuse eest ette väga tänulik. Kati

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere! Arvaksin et sellised loteliigutused on tavalised ja muretsemiseka pole põhjust. dr Kadastik